Iran i Bosna i Hercegovina imaju značajan potencijal za sveobuhvatan razvoj odnosa i trebalo bi uložiti napore da se ti potencijali iskoriste - izjavio je za Fenu novoimenovani ambasador Islamske Republike Iran u Bosni i Hercegovini Gholamreza Alimohammad Ghelichkhan.
Islamska Republika Iran je, prema njegovim riječima, ponosna što je bila među prvim zemljama koje su priznale nezavisnost BiH i što je u najtežim okolnostima stala uz ugroženi narod u BiH i nije oklijevala pružiti bilo kakvu moguću pomoć. I posljednjih godina također, uprkos određenim usponima i padovima, kako je dodao ambasador Ghelichkhan, odnosi dviju zemalja uvijek su se održavali na odgovarajućoj razini.
"Kao ambasador Islamske Republike Iran, želio bih naglasiti vanjskopolitički pristup svoje zemlje koji podržava učvršćivanje mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu, posebno u BiH, kao i podršku Islamske Republike Iran teritorijalnom integritetu i nacionalnom suverenitetu BiH i iskrenom i mirnom suživotu svih naroda u njoj. Na dnevnom redu Ambasade su napori za proširenje saradnje na svim mogućim područjima", istakao je iranski ambasador.
Na temelju razgovora koje je dosad imao s bh. zvaničnicima, kako je naveo, dvije su strane odlučne ukloniti prepreke, uključujući pružanje viznih olakšica i olakšavanje platnog prometa za turiste, privrednike i biznismene i tako stvoriti odgovarajuće pretpostavke za povećanje saradnje i posjeta između dviju zemalja. Na dnevnom redu je izmjena popisa roba sadržanih u Sporazumu o preferencijalnoj trgovini radi olakšavanja i razvoja trgovine i ulaganja.
"Moramo osigurati prostor za saradnju privatnog sektora, te financijske i bankarske odnose dviju zemalja, a uklanjanjem prepreka uvesti neophodne olakšice za proširenje odnosa dviju zemalja. Predsjednik Irana je u vezi promicanja ekonomskih odnosa s BiH naglasio da smo spremni proširiti saradnju s BiH, da je razvoj turizma jedno od područja adekvatnih za saradnju i u tom smislu treba osigurati potrebne olakšice za putovanje turista i komunikaciju između naših građana", dodao je Ghelichkhan.
Podsjetio je da je između Irana i BiH potpisano nekoliko ekonomskih sporazuma na području trgovine, bankarstva, zajedničkih ulaganja, transporta i saradnje privrednih komora, dodajući da postoje uvjeti za unapređenje ekonomskih i trgovinskih odnosa.
"Postoje i brojne mogućnosti pred dvjema državama na privrednom polju, posebno u područjima energetike, petrohemije, poljoprivrede i turizma. Tokom perioda korone pojavila su se ograničenja za sve zemlje. Ja i moji saradnici u Ambasadi Islamske Republike Iran u Sarajevu ulažemo napore u razvoj trgovinskih i ekonomskih odnosa i saradnje privatnog sektora dvije zemlje, a također radimo i na uklanjanju prepreka", dodao je Ghelichkhan.
Razvoj bilateralnih odnosa, povećanje turističkog prometa prema Iranu i Bosni i Hercegovini, zajednička ulaganja i rastući odnosi između privrednika i industrijalaca, svakako iziskuju olakšavanje putovanja između dvije prijestolnice, naveo je iranski ambasador dodajući da se nada da će se, ostvarenjem ciljeva koje su postavili za proširenje saradnje, stvoriti mogućnost uspostave direktnog leta između Teherana i Sarajeva.
Među migrantima koji ilegalno dolaze u BiH na putu u EU ima i državljana Irana. Na pitanje koliko se može uraditi na njihovoj readmisiji ambasador Ghelichkhan je kazao da Ustav Islamske Republike Iran kaže da je pravo izbora mjesta prebivališta jedno od osnovnih prava pojedinaca.
"Stoga mi, prema ovom zakonu, nemamo pravo prisiljavati nekoga da živi u nekom određenom mjestu i ne možemo primorati migrante da se vrate u svoju zemlju, ali ako postoje ljudi koji su se spremni dobrovoljno vratiti u svoju zemlju, pružit ćemo im svaku olakšicu", dodao je iranski ambasador.
Ovih dana obilježava se godišnjica pobjede Islamske revolucije u Iranu, a ove godine, zbog poštivanja zdravstvenih protokola, neće biti upriličena ceremonija Nacionalnog dana u formi prijema.
Govoreći o Islamskoj revoluciji u Iranu, ambasador Ghelichkhan je naveo da Revolucija 1979. i Nacionalni dan Islamske Republike Iran asociraju na godišnjicu pobjede jedne od najnarodnijih revolucija dvadesetog stoljeća koja se desila s ciljem odbacivanja despotizma i diktature, kolonijalizma i zavisnosti, te s idealom oživljavanja ljudskih i islamskih vrijednosti, i koja je donijela nezavisnost, slobodu i vjersku demokratiju iranskom narodu.
"Prošle su četrdeset i dvije godine od datuma pobjede Islamske revolucije u Iranu, a iranska nacija se diči svojim mnogim dostignućima na naučnom, privrednom, industrijskom i kulturnom polju, i sretna je što mnogi problemi i zavjere, počev od osmogodišnjeg rata koji je nametnuo Sadam Hussein i njegovi sponzori pa do okrutnih stranih sankcija i drugih neprijateljskih zavjera, nisu uspjeli zaustaviti proces napretka nezavisnog Irana", kazao je iranski ambasador.
Danas, Islamska Republika Iran se kao povijesnotvorna i zemlja graditelj civilizacije, te stabilna i sigurna zemlja koja je smještena u veoma važnom geografskom, no i kriznom regionu, ponosi što je pionir borbe protiv terorizma i radikalizma kao najvažnijim regionalnim i svjetskim izazovima i prijetnjama, i svima je očita njena važna uloga u političkoj, intelektualnoj i praktičnoj borbi protiv terorizma te njena intelektualna i logistička podrška.
Ambasador Irana u BiH Gholamreza Alimohammad Ghelichkhan pozvao je sve prijatelje i poštovatelje Irana da prisustvuju virtualnoj svečanosti Nacionalnog dana Irana, koja će biti emitirana uživo u utorak, 9. februara ove godine u 11.00 sati na Facebook stranici Ambasade Irana @iranebih.
"Također, program Dan kulture Irana bit će emitiran uživo u utorak, 9. februara, u 18.00 sati, na Facebook stranici Kulturnog centra Ambasade @infoiran.ba, što će zainteresiranima biti zanimljivo pogledati", kazao je Ghelichkhan za Fenu.