Impresioniran sam postignutim rezultatima u okviru projekta “Odgovor na mješovite migracijske tokove na Zapadnom Balkanu” i svojoj Vladi mogu da kažem da je uložen novac dao odlične rezultate u BiH", izjavio je ambasador Norveške u BiH Olav Reinertsen nakon okruglog stola posvećenom upravo ovom projektu u koji je Vlada Norveške uložila četiri miliona evra.
Okrugli sto, u organizaciji Međunarodne organizacije za migracije (IOM), održan je u Banjoj Luci, a prisustovali su predstavnici svih javnih službi koji se bave pitanjem migracija.
"Moram reći da smo uz donekle skromnu pomoć moje države, od oko 4 miliona evra, uspjeli postići zaista fenomenalne rezultate. Impresioniran sam radom agencija u RS, Ministarstva zdravlja RS, MUP RS, Crvenog krsta, Službe za odnose sa strancima i naravno IOM-a", rekao je ambasador Reinertsen.
U okviru ovog projekta, kako je dodao, radi se o više aktivnosti, a jedna je prikupljanje podataka o migrantima "kako bismo znali ko su migranti, kakvi su trendovi i da onda možemo da kreiramo politike“.
"Takođe, kroz projekat pružamo direktnu pomoć migrantima. Razvili smo matricu za prikupljanje podataka i to je jedan izuzetno koristan alat za vlasti u RS i naravno za vlast na niovu BiH", naveo je Reinertsen.
Migracije su, kako je istakao, izazovi i za lokalno stanovništvo i naravno za policijske službenike zbog krivičnih djela koja počine sami migranti, odnosno kriminal koji je u porastu zbog migracija.
"To su neki problemi i pokušavamo da pomognemo u rješavanju. Naravno, to nije problem koji se može riješti sa četiri miliona evra iz Norveške, to je globalni problem koji se dešava svugdje, ali je bitno da ga rješavamo i u zaista odličnoj saradnji sa lokalnim vlastima", podvlači norveški ambasador.
On je istakao da migranti u BiH najčešće dolaze iz Afganistana, Turske i Pakistana. Uglavnom su to mlađi muškarci.
"Radi se i o tome da je to i fizički veoma izazovno i naporno, a kad se odluče da krenu na put, onda to uglavnom rade mlađi muškarci. Ja sam neke od njih i upoznao i svako ima neku priču u pozadini", zaključio je Reinertsen.
Cilj projekta “Odgovor na mješovite migracijske tokove na Zapadnom Balkanu” je podrška u odgovoru na povećano prisustvo migranata na Zapadnom Balkanu kroz povećanje kapaciteta za prijem, upućivanje i registraciju, pružanje pristupa potpomognutom dobrovoljnom povratku i reintegraciji u zemlje porijekla migrantima na prostoru Zapadnog Balkana, te kroz poboljšanje prikupljanja i analize podataka o migracijama, kao i izgradnja socijalne kohezije u ciljanim zajednicama u BiH.