Doktorica tvrdi

Ambrozija najveći problem gradskih sredina ispod 1.000 metara nadmorske visine

Uovom periodu godine najaktuelnije i najizraženije su alergijske reakcije na polen ambrozije kod većine građana, pa je potreban dodatni oprez, mjere prevencije i zaštite.

Za osobe koje su sklone alergijama, sezona polena ambrozije, ali i ostalih korovskih biljaka može značiti period pojačane brige za zdravlje. Svake godine u augustu u septembru veliki broj stanovnika Bosne i Hercegovine počinje mučiti alergija na ambroziju ili, tačnije, alergijski rinitis. Simptomi su kihanje, nadraženo grlo, grlobolja, curenje nosa, svrbež u očima i nosu.

Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od jedan do 1,5 metar. U našim krajevima cvjetanje počinje sredinom jula i traje do polovine oktobra, sa najvišom koncentracijom polena u drugoj polovini augusta i u septembru. Vrućina, vlaga i povjetarac pomažu širenju polena.

Ambrozija je poznata po tome što može ozbiljno narušiti zdravlje i predstavlja jednu od najopasnijih alergenih biljaka na svijetu.

Doktorica Elvedina Žiga, uposlenica Službe za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravstvo FBiH, za agenciju Anadolu je govorila o prevenciji uz pomoć koje se uticaj alergija može smanjiti, o alergijama i uticaju zagađenja zraka na njih. Veliki broj alergičnih na polen ambrozije –

“Ambrozija je zeljasta biljka koja je tipični korov. Raste na različitim mjestima, ne samo pored pruga, cesta i u zapuštenim vrtovima, nego je ima i u urbanim sredinama, tačnije u Sarajevu. Polovina augusta i septembar su periodi kada ona najintenzivnije cvjeta i kada se najintenzivnije oslobađa njen polen koji kod osoba koje su preosjetljive na taj polen ambrozije, izaziva alergijske reakcije. Reakcije mogu biti raznolike, od onih koji se dešavaju na nivou sluznice oka kada se pojavljuje crvenilo, svrbež, peckanje, osjećaj zapušenosti nosa, natečenost. Tu su i promjene u smislu grebanja u grlu, kašalj, otežano disanje. Međutim, kod određenih ljudi može se pojaviti čak i neka od kožnih manifestacija alergije”, pojasnila je Žiga.

Dakle, simptomi su različiti u zavisnosti od individue i individualnog reagovanja na polen ambrozije.

“Ono što razlikuje gradske sredine, u odnosu na sredine koje su iznad 1.000 metara nadmorske visine, je što ambrozije nema na tim visokim mjestima, tamo nema uslova za njen opstanak. Međutim, u nižim područjima, a pogotovo ako su urbana područja gdje imamo i razne izvore zagađenja, poput ugljen-monoksida, azotnog oksida, sumpor-dioksida u kombinaciji sa UV zracima, kojih je dosta kada je toplo, za posljedicu imamo povećanu produkciju polena. Zato je ambrozija najveći problem za gradske sredine koje su ispod 1.000 metara nadmorske visine”, istakla je Žiga.