Američka trgovačka komora u BiH upozorila je da bi se registracijom, uvozom i distribucijom diskutabilnih lijekova u Bosnu i Hercegovinu, a koji su u većini zemalja u okruženju nadležne institucije odbile uvesti u svoje države, stvorila ozbiljna opasnost po zdravlje građana i po zdravstveni sisteme unutar BiH.
Ističe da "uvoz i stavljanje u promet lijekova koji su klasificirani kao neusporedivi biološki lijekovi, koji ne zadovoljavaju kriterije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a ni kriterije Evropske Agencije za lijekove (EMA) mogu predstavljati opasnost po zdravlje pacijenata, te u usporedbi na registrovane referentne biološke lijekove ne predstavljaju lijek".
U prvom redu Američka trgovačka komora u BiH podržava sve procese koje vodi struka, a čiji je cilj osigurati kvalitet i dostupnost provjerenih lijekova svim pacijentima u BiH.
Također, podržava aktivnosti svojih članica koje teže da unaprijede i usklade zdravstveni sektor u BiH s najboljim EU i svjetskim praksama.
Američka trgovačka komora u BiH je nezavisna, neprofitna, nevladina organizacija i akreditovani član U.S. Chamber of Commerce u Washingtonu, osnovana 2001. godine kako bi unaprijedila interes i stavove američkih i drugih inostranih, regionalnih i domaćih kompanija u BiH s ciljem poboljšanja poslovnog okruženja i promicanja visokih standarda komercijalne prakse.
Jedna od najvažnijih uloga AmCham BiH je saradnja sa članovima na kreiranju kolektivnih stavova poslovne zajednice o preprekama za poslovanje u BiH, koje sprovodi kroz različite komitete unutar komore. Pa tako, kroz komitet za zdravstvenu zaštitu i zaštitu životne sredine komora promovira pozitivne zdravstvene i farmaceutske prakse.
„Želimo uspostaviti konstruktivan dijalog sa Agencijom za lijekove i medicinska sredstva BiH i nadležnim ministarstvima zdravlja na svim nivoima vlasti o temi diskutabilnih lijekova čiji kvalitet, sigurnost i efikasnosti nije dokazana a odobreni su im uvoz i distribucija u BiH“, ističu iz Američke trgovačke komore u BiH u dopisu Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH, entitetskim ministrima zdravstva Vjekoslavu Mandiću i Alenu Šeraniću, te ministrici civilnih poslova BiH Ankici Gudeljević.