Velika Britanija odobrila je izručenje osnivača Wikileaksa Juliana Assangea Sjedinjenim Američkim Državama, javlja BBC.
Izručenje je odobrila ministrica unutarnjih poslova Priti Patel, prenosi Index.hr.
Očekuje se žalba Assangeovog pravnog tima. Ministarstvo unutarnjih poslova saopćilo je da se izručenjem neće kršiti Assangeova ljudska prava i da će u SAD biti tretiran na odgovarajući način.
Vlasti SAD traže Assangeovo izručenje zbog dokumenata koji su procurili 2010. i 2011. godine. Američke vlasti optužuju Assangea po 18 tačaka u vezi s objavljivanjem ogromnih količina povjerljivih vojnih dokumenata na Wikileaksu.
Amerikanci navode da su tako bili ugroženi životi nekih ljudi koji su pomagali SAD u ratnim zonama. Assange je u zatvoru od 2019. otkako mu je ekvadorska ambasada u Londonu povuklo status azilanta pa ga je uhapsila britanska policija.
Na Twitteru Wikileaksa objavljeno je da odluka britanskog ministarstva predstavlja mračne dane za slobodu medija i demokratije u Britaniji.
"Borba se danas ne završava, to je samo početak nove pravne bitke. Žalit ćemo se", stoji u saopćenu objavljenom na službenom Twitteru Wikileaksa.
Assange se može žaliti londonskom Visokom sudu koji mora dati odobrenje za nastavak žalbenog procesa.
Također, može se žaliti i Vrhovnom sudu Velike Britanije, no ako žalba bude odbijena, Assange mora biti izručen u roku od 28 dana, piše Reuters. Assangeova odbrana je prošlog mjeseca podnijela zahtjev ministrici unutarnjih poslova da blokira njegovo izručenje SAD.
Sud za prekršaje u Londonu je ranije izdao nalog za izručenje Assangea SAD, gdje mu prijeti kazna zatvora od 175 godina. Konačnu odluku o izručenju donosi ministarstvo unutarnjih poslova.