Svijet

Američki general: Prigožina više nećemo vidjeti. Ili je mrtav ili je u nekom od Putinovih gulaga

general prigožin

Wagnerov pobunjenik Jevgenij Prigožin ili je mrtav ili u jednom od Putinovih gulaga nakon neuspjelog državnog udara, tvrdi bivši američki general. Penzionisani general Robert Abrams, koji je služio kao komandant američkih snaga u Koreji, rekao je da je Prigožin možda i mrtav i da se vjerovatno više nikada neće vidjeti u javnosti, piše Daily Mail.

Rekao je za ABC News: 'Mislim da će se ili sakriti ili poslati u zatvor ili se s njim pozabaviti na neki drugi način, ali sumnjam da ćemo ga ikada više vidjeti.'

Nakon što su ga upitali misli li da je Prigozhin još živ, Abrams je odgovorio: 'Ja osobno ne mislim da jest, a ako jest, negdje je u zatvoru.'

Prigožin je nekada bio jedan od Putinovih pouzdanika, ali je evoluirao u moćnu prijetnju, dosegnuvši svoj vrhunac s pokušajem pobune.

Navodni susret Putina i Prigožina koji je uslijedio bio je 'visoko insceniran', sugerirao je Abrams i dodao: 'Bio bih iznenađen da stvarno vidimo dokaz života da se Putin susreo s Prigožinom.'

Prigožin je navodno napustio Rusiju kako bi živio u egzilu u Bjelorusiji nakon neuspjelog puča prošlog mjeseca, ali od tada nije viđen.

Pobuna vođe, započeta 23. juna, proglašena je 'maršem za pravdu' s ciljem uklanjanja ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i Valerija Gerasimova, načelnika Glavnog štaba, s njihovih položaja.

Prigožin se tokom rata sukobljavao s ruskim nacionalnim oružanim snagama, dok je svoje privatne plaćenike slao na prve linije da umru.

Pritisak je brzo napredovao, zauzevši Rostov i prešavši u ruske regije.

U sukobima je navodno oboreno šest helikoptera ruske vojske i jedan avion.

Ali pobuna nije uspjela u svojim ciljevima jer je Prigožin pregovarao o miru preko bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka prije nego što je stigao u Moskvu.

Sve optužbe protiv čelnika Wagner grupe naposljetku su odbačene kako bi mu se omogućilo preseljenje u Bjelorusiju. Prije dvije sedmice Putin je navodno održao tajni sastanak s Prigožinom.

Nenajavljeni sastanak održan je 29. juna - manje od sedmice nakon Wagnerove pobune - i prisustvovalo mu je oko 35 ljudi, uključujući vrh Kremlja i nekoliko Prigožinovih komandanata, priznao je Kremlj.

Francuska publikacija Libération ranije je citirala tajnu ser izvori vice-a tvrde da je sastanak održan, ali navode datum kao 1. juli.

Od sastanka, čini se da Prigožin ostaje u Rusiji, a ne prisiljen na egzil u susjednu Bjelorusiju, kao što se činilo da mu je ranije sudbina.

Ovo se dogodilo nakon što je objavljeno da je Prigožin navodno bio liječen od raka želuca i da je njegova bolest možda imala ulogu u njegovoj odluci da pokrene pokušaj pobune, tvrdi se u izvještaju.

Proekt, rusko izdanje koje je Rusija sada zabranilo, izvorno je citirao tvrdnje Prigožinovih bivših zaposlenika da je bio podvrgnut liječenju od raka.

Rekli su da je njegov rak želuca sada u remisiji nakon 'dugo vremena' pod 'ozbiljnom terapijom'.

Jedan bivši radnik rekao je da bi marš prema Moskvi krajem prošlog mjeseca mogao pokazati način razmišljanja čovjeka koji ima malo za izgubiti.

Na pitanje što je moglo potaknuti oružanu pobunu, jedan anonimni izvor je rekao: 'Ovo je čovjek s izrezanim želucem i crijevima!'

Jedan bivši komandant je rekao: '[Prigožin] je imao rak. Sada se čini da je proces razvoja tumora zaustavljen.'