Iako je pritisak bivše američke administracije na projekt Južne plinske interkonekcije bio jasno vidljiv i opipljiv, odnos nove Trumpove administracije je mnogo žešći.
Već smo pisali da se otpravnik poslova u Ambasadi SAD John Ginkel, nakon što je 'riješen problem Dodik' svim diplomatskim alatima bacio na projekt Južne interkonekcije.
Ginkel je tokom prošle sedmice održao niz sastanaka sa ključnim ljudima u BiH koji imaju dodir sa ovim projektom i poslao jasnu poruku - Južna plinska interkonekcija je jedan od najznačajnijih strateških projekata za SAD u ovom dijelu Evrope.
No, zašto je ovaj projekt sad toliko važan za SAD i Donalda Trumpa?
Osim što se ovaj projekt uklapa u Trumpovu ekonomsko političku doktrinu 'America first', on ima značajan geostrateški segment.
Dakle, Južnom plinskom interkonekcijom u BiH treba stići američki ukapljeni plin, pa je jasna američka finansijska računica.
No, isto tako - za globalne okvire - tržište BiH je mizerno i neće suštinski mijenjati stvari.
Ali, tu je i jedan drugi segement.
BiH, uz Grčku, treba biti tranzitna zemlja.
Naime, sve je jasnije da je američki plan i zahtjev prema zemljama Evropske unije i generalno Evrope - da se protjera ruski gas i nafta.
To se vidi po zahtjevi koji se ovih dana isporučuje Srbiji kada je u pitanju NIS, pa je ova zemlja u dramatičnoj situaciji u kojoj joj prijeti scenario da ostane bez nafte u potpunosti.
Raport je prije nekoliko dana pisao da su ključni Trumpovi ljudi za energetiku i geostrategiju održali sastanak u grčkoj Atini, a glavna tema bila je energetika. U sklopu toga, razgovaralo se i o Južnoj plinskoj interkonekciji, pa su telefonski održali sastanak sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem i ministrom energetike FBiH Vedranom Lakićem.
Zanimljivo je, BBC jučer donio veliku priči u sklopu informacije da je predsjednik Ukrajine bio u Grčkoj gdje se razgovaralo upravo o plinu!
BBC navodi kako su ključne zalihe američkog plina počele stizati u Ukrajinu upravo preko Grčke odnosno Balkanske rute.
Grčka radi na povećanju protoka američkog UPP-a do svojih terminala kako bi "zamijenila ruski plin u regiji", izjavio je nedavno premijer Kyriakos Mitsotakis. Zelenskij je potvrdio da će isporuke američkog plina započeti u januaru.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada Evropska komisija planira zabraniti sav uvoz ruskog plina u države članice EU do kraja 2027. godine, uz obrazloženje da prihodi od prodaje finansiraju ruski rat u Ukrajini. Kijev je, prema agenciji Reuters, osigurao sredstva za uvoz plina do morta u vrijednosti od gotovo 2 milijarde eura, uz pomoć evropskih partnera, banaka i garancija Evropske komisije.
Južna interkonekcija trebala bi u tom smislu biti samo još jedan kanal snabdijevanja ovog dijela Evrope plinom iz SAD. Cilj je da se uspostavi sistem prema kojem će BiH biti tranzit do drugih zemalja...
U međuvremenu, Trump prijeti sankcijama svim zemljama koje nastave saradnju sa Rusijom, a njegov cilj jeste pare koje idu Rusiji - skrenuti u SAD.
Upravo zbog toga je sad pritisak SAD žešći nego ranije, a ključno pitanje je kako će postupati prema Draganu Čoviću koji je najveći blokator ovog projekta.