procjene

Američko udruženje kliničkih onkologa: Nema naučnih dokaza da kontrolisane i provjerene e-cigarete uzrokuju rak pluća

Ne postoji nijedan naučni dokaz da kontrolisane i provjerene elektronske cigarete uzrokuju rak pluća. To ne znači da su e-cigarete potpuno bez rizika, ali većina procjena navodi potencijalne kardiovaskularne rizike, rekao je u svom izlaganju Kenneth Warner, profesor emeritus na Univerzitetu Michigan.

„Od vejpinga nećete dobiti hroničnu opstruktivnu bolest pluća ili rak, pa je i ukupan rizik po zdravlje dosta manji. Slažem se da će korisnici e-cigareta imati neke rizike koje nemaju nepušači. Ali, šta bi bilo da su nastavili da puše cigarete? S vejpingom imaju priliku da poboljšaju zdravlje”, kazao je Warner tokom izlaganja o Ulozi e-cigareta u politikama i liječenju zavisnosti od pušenja cigareta na kongresu Američkog udruženja kliničkih onkologa (ASCO - American Society of Clinical Oncology) u Chicagu.

Najbolje sredstvo za odvikavanje od pušenja

Na kongresu je istaknuto da su se e-cigarete pokazale učinkovitije od bilo kojeg drugog sredstva u prestanku pušenja, uključujući lijekove, nikotinske žvake i flastere, jer ne sagorijevaju duhan i ne stvaraju dim, nego pušačima isporučuju nikotin iz tečnosti koja se poput vodene pare sistemom grijanja i hlađenja fino raspršuje u formu aerosoli.

Profesor Warner je dodao da je većina javnosti u SAD u zabludi jer misli da su e-cigarete podjednako opasne ili čak opasnije od tradicionalnih cigareta, što kako je naveo ne može biti dalje od istine. Pozvao se na brojne ugledne autoritete, uključujući Nacionalnu akademiju nauke, inženjeringa i medicine SAD-a i Kings College doktora Velike Britanije, koji su utvrdili da su e-cigarete znatno manje štetne od tradicionalnih cigareta.

U Velikoj Britaniji i na Novom Zelandu doktori savjetuju pušačima da pređu na alternativne nikotinske proizvode

Kenneth Warner upozorio je i na potrebu pažljivog balansiranja politika kako bi se mladi nepušači zaštitili od pristupa e-cigaretama, uz istovremeno ohrabrivanje punoljetnih pušača da koriste e-cigarete kao alat za prestanak pušenja.

“Mnoge su zemlje zabranile ili strogo ograničile e-cigarete. Međutim, postoje dvije zemlje u kojima vlada aktivno podstiče pušače da pređu na e-cigarete. To su Velika Britanija i Novi Zeland”, rekao je Warner.
Stručnjaci su na kongresu iznijeli podatke da je više od 250.000 pušača prestalo da puši na Novom Zelandu u posljednjih pet godina, kao i da od 2013. godine oko 50.000 pušača godišnje u Velikoj Britaniji ostavlja cigarete zahvaljujući vejpingu, što pokazuje da e-cigarete mogu da imaju ključnu ulogu u smanjenju stope pušenja.

Isto tako, uspješni primjeri Velike Britanije i Novog Zelanda pokazali su da su doktori ključni u ovom procesu, jer upravo oni pomažu svojim pacijentima pušačima da razumiju prednosti i rizike alternativnih proizvoda.

U tome javnozdravstveni sistem u Velikoj Britaniji, NHS pruža specifične preporuke za zdravstvene radnike o uključivanju e-cigareta u strategije prestanka pušenja. Slično, novozelandsko Ministarstvo zdravlja savjetuje doktorima da razgovaraju o vejpingu s pacijentima i preporučuju pouzdane izvore za vejping proizvode.

Rasprave na ASCO-u 2024. istakle su da zemlje koje imaju podržavajuće i informisane politike smanjenja štetnosti mogu značajno smanjiti prevalencu pušenja i s tim povezane zdravstvene rizike, piše HINA.