Svijet

Amerika izbjegla bankrot, a svijet neslućeni haos

Kongres Sjedinjenih Američkih Država odobrio je dogovor o ukidanju ograničenja zaduživanja zemlje, nekoliko dana prije nego što najveća svjetska ekonomija treba platiti svoj dug.

Dvostranačka mjera prošla je kroz Senat sa 63:36 glasova, dan nakon što je mjeru odobrio Zastupnički dom Kongresa SAD.

Predsjednik SAD Joe Biden rekao je da će ovu mjeru pretvoriti u zakon. Njegov potpis poštedjet će SAD od katastrofalne neisplate duga od 31,4 biliona dolara.

Predviđalo se da će zemlja premašiti svoju trenutnu gornju granicu duga u ponedjeljak, 5. juna.

Neispunjenje obaveza ograničilo bi državnu sposobnost da posudi više novca ili plati sve svoje dugove.

Također bi prijetilo pustošenjem u inozemstvu, utječući na cijene i hipotekarne stope u drugim zemljama.

Na zasjedanju u četvrtak navečer zakon je usvojen uz podrškuu 44 demokrata i 17 republikanaca, plus dvoje nezavisnih glasača.

Šezdeset glasova bilo je potrebno da se odobri ova mjera u domu od 100 mjesta koji demokrati tijesno kontroliraju.

Ukupno 31 republikanac bio je protiv, uključujući člana stranačkog vodstva u domu, Johna Barrassa.

Među četiri demokrata koji su glasali protiv bili su ljevičarski senatori Bernie Sanders, John Fetterman i Elizabeth Warren.

Senatori su najprije predložili 11 amandmana na zakon o gornjoj granici duga. Međutim, svi su brzo odbijeni, otvarajući put konačnom glasanju.

Da je samo jedan od amandmana usvojen, cijeli prijedlog zakona morao bi se vratiti u Zastupnički dom. Time bi ostalo malo vremena da se osigura konačno usvajanje mjere prije nego što SAD padne s fiskalne litice.

"Amerika može odahnuti. Uzdah olakšanja jer izbjegavamo bankrot", rekao je čelnik demokratske većine Chuck Schumer u Senatu.

Sporazum suspendira gornju granicu duga, odnosno ograničenje potrošnje koje je odredio Kongres i koje određuje koliko novca vlada može posuditi do 1. juna 2025. godine.

Posljednji put kada su SAD bile tako blizu premašivanju gornje granice duga, 2011., kreditna agencija Standard & Poor's snizila je rejting zemlje, što je potez koji još nije ukinut.