svemirska utrka

Amerikanci su, doslovno, zapanjeni onim što Kina radi u svemiru: ‘To što rade jednostavno je nevjerovatno’

Brzi razvoj svemirskih vojnih sustava u Kini izaziva sve veću zabrinutost u Washingtonu, više nego potencijalne prijetnje od strane Rusije, potvrdio je zapovjednik američkih svemirskih snaga, general B. Chance Saltzman.

Saltzman je za Politico otkrio da Kina velikom brzinom razvija sustave koji bi mogli ozbiljno ugroziti sigurnost američkih satelita i svemirskih letjelica, što, kako kaže, predstavlja prijetnju koja se ne smije zanemariti.

'Brzina kojom Kina uvodi protusvemirske sposobnosti jednostavno je nevjerojatna', istaknuo je Saltzman, referirajući se na sustave usmjerene protiv satelita i svemirskih letjelica. Kina je, dodaje, lansirala 'stotine satelita' kao dio ciljnog sustava koji bi mogao poslužiti i za misije na Zemlji.

Prema Saltzmanovim riječima, dok su se Sjedinjene Države dugo fokusirale na Rusiju i njezine sposobnosti u svemiru, najveća prijetnja dolazi upravo iz Kine.

Ruske i kineske svemirske sposobnosti

Ono što SAD najviše brine je raznolikost prijetnji koje Kina može ponuditi. 'Količina prijetnji i raznolikost prijetnji koje Kina predstavlja posebna su izazov', objašnjava Saltzman. Iako Rusija i dalje ima značajne svemirske sposobnosti te ulaže u protusvemirske kapacitete, SAD vidi prijetnje iz Kine kao posebno problematične.

Kina i Rusija trenutno rade zajedno na projektu svemirske stanice na Mjesecu, a u taj projekt uključene su i zemlje poput Egipta, Južnoafričke Republike, Tajlanda i Pakistana. Ova saradnja predstavlja izravnu konkurenciju američkom lunarnom programu Artemis, koji je osmišljen da vrati američke astronaute na Mjesec i postavi temelje za istraživanja Marsa.

Svemirske snage SAD-a kao odgovor na prijetnje

Svemirske snage SAD-a, koje su osnovane 2019. godine kako bi se svemir tretirao kao vojno područje, u fokus stavile zaštitu satelita i razvoj obrambenih sposobnosti protiv sve češćih prijetnji. Naime, svemirske snage trebale su odgovoriti na sve sofisticiranije prijetnje, a jedna od njih su laserski sustavi koji mogu zaslijepiti optičke senzore satelita.

Prisluškivanje komunikacija putem satelita također predstavlja veliki problem, kao i ometanje GPS signala, što je posebice zabilježeno u Baltičkim zemljama. Ove prijetnje postale su jasnije kako SAD svjedoči sve većem napretku u tehnologijama koje koriste Kina i Rusija.

Saltzman je priznao da izgradnja svemirskih snaga nije bila jednostavan zadatak. 'Podcijenili smo što će biti potrebno za izgradnju organizacije na razini vojne službe', priznao je Saltzman, ističući koliko je izazovno bilo uspostaviti potpuno novu granu vojske.

Uprkosizazovima, američke svemirske snage sada raspolažu proračunom od 29 milijardi dolara, dok NASA ima dodatnih 27,2 milijarde dolara. Ta financijska prednost omogućava SAD-u da ostane daleko ispred Europe u razvoju svemirskih vojnih i istraživačkih kapaciteta.

Iako i evropske zemlje poput Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke osnivaju svoje svemirske grane unutar vojski, njihovi napori su daleko manji od američkih.

Jačanje međunarodne saradnje

SAD također pojačava međunarodnu suradnju u svemiru, što se smatra ključnim za jačanje zapadnog saveza. Saltzman je u tim nastojanjima angažirao bivšeg zapovjednika britanskog svemirskog zapovjedništva, Paula Godfreya, kao pomoćnika za svemirske operacije. Godfrey sada upravlja međunarodnom suradnjom kako bi se izgradile platforme za zajedničku obranu.

Inicijativa Combined Space Operations (CSpO) okuplja partnere iz obavještajne mreže Five Eyes (SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Australija i Novi Zeland), ali i Francusku, Njemačku, Italiju, Norvešku i Japan. Cilj ove inicijative je zajedničko planiranje i razvoj kompatibilnih i integriranih sustava koji bi bili sposobni odgovoriti na svemirske prijetnje u budućnosti.

'Usklađivanje je ključno dok svi postavljamo svemirske zapovjedništva i tražimo razvoj sličnih, kompatibilnih i integriranih sposobnosti', izjavio je Godfrey prilikom zajedničkog pojavljivanja sa Saltzmanom u sjedištu NATO-a u Bruxellesu.