Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz saopćio je da Tel Aviv neće prekinuti vatru u Pojasu Gaze uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.
“Država Izrael neće prekinuti vatru. Uništit ćemo Hamas i nastavit ćemo se boriti do povratka svih talaca kućama“, naveo je Katz u izjavi na društvenoj mreži X.
Vijeće sigurnosti UN usvojilo je danas rezoluciju kojom se zahtijeva trenutni prekid vatre u Gazi tokom ramazana.
Šokirani rezolucijom
Traži se i trenutno i bezuvjetno oslobađanje svih zatvorenika, kao i osiguranje humanitarnog pristupa.
Za usvajanje rezolucije, glasalo je 14 članica, a Sjedinjene Američke Države bile su suzdržane.
Izraelski ambasador pri UN Gilad Erdan je kazao da rezolucija “potkopava napore da se osigura oslobađanje“ izraelskih talaca iz Gaze, prenoi UN.
A odluka izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da odustane od planirane posjete u Washington - putovanje koje je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden lično zatražio prije sedmicu, nadajući se da će ponuditi konstruktivan pristup - predstavlja najnižu tačku u sve dubljem jazu između njih dvojice.
Netanyahu je zaprijetio da će povući delegaciju ako SAD u ponedjeljak ne stavi veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koja poziva na trenutni prekid vatre u Gazi.
Kad su se SAD suzdržale od glavanja, dopustivši da rezolucija prođe, izraelski premijer je otkazao sastanke koji su već predstavljali politički rizik za Bidena.
Alternativne opcije
Američki zvaničnici planirali su ponuditi Izraelcima niz alternativnih opcija za napad na Hamas u gradu Rafahu na jugu Gaze, nadajući se da će spriječiti ono za što SAD vjeruje da bi predstavljalo humanitarnu katastrofu ako Izrael pokrene potpunu kopnenu invaziju.
Javni prekid razgovora bio je jasna ilustracija onoga što je postalo sve opterećenija dinamika između Izraela i njegovog najvećeg saveznika.
Netanyahu nije izravno komunicirao s Bidenom o odluci, a Biden ne planira telefonirati Netanyahuu kako bi razgovarali o tome.
Razgovori u Washingtonu trebali su se održati u ključnom trenutku, ne samo za putanju sukoba već i za mjerenje utjecaja Washingtona na njegovog saveznika.
Bidenovo strpljenje s Netanyahuom je na izmaku i čini se da njegova sposobnost da poništi donošenje odluka u Izraelu slabi, čak i dok SAD nastavlja pružati ključnu vojnu i diplomatsku podršku.
U SAD pozivi na prekid borbi prešli su političke granice.
Čak je i bivši predsjednik Donald Trump, vjerovrni Bidenov suparnik za Bijelu kuću u novembru, rekao je da je vrijeme da Izrael "završi svoj rat" i "dođe do mira".
Delikatna pozicija
Sada se Biden našao u delikatnoj poziciji. Ako izraelski premijer odbije alternative svog tima - kao što je Netanyahu signalizirao da hoće, čak i prije nego što su se ovotjedni sastanci raspali - predsjednik bi mogao biti prisiljen odlučiti hoće li svoje frustracije iznijeti još više u javnost i potencijalno umanjiti ono što je bila nepokolebljiva američka podrška.
Više od mjesec, Bijela kuća je gledala sa sve većim zaprepaštenjem kako izraelski čelnici, uključujući Netanyahua, signaliziraju svoju namjeru pokretanja velike kopnene ofanzive u Rafahu, za koji kažu da je posljednje veliko uporište Hamasa.
Takva bi kampanja rezultirala humanitarnom katastrofom, upozorili su američki zvaničnici i insistirali na tome da Izrael izradi vjerodostojan plan zaštite 1,4 miliona palestinskih civila koji su se ondje sklonili – od kojih su mnogi pobjegli iz drugih dijelova Gaze prema uputama izraelske vojske.
Zvaničnici Bidenove administracije upozorili su Izrael da riskira da postane međunarodni "buntovnik" ako se humanitarna kriza u Gazi pogorša ili potraje duže vrijeme.
Kada je Biden predložio sastanke tokom razgovora s Netanyahuom prošlog ponedjeljka, ta je ideja bila prilično iznenađenje za Izraelce.
"Potrebna vam je strategija koja funkcionira", rekao je Biden Netanyahuu u njihovom prvom razgovoru nakon više od mjesec.
"A ta strategija ne bi trebala uključivati veliku vojnu operaciju koja dovodi hiljade i hiljade života - civilnih, nevinih života u opasnost - u Rafahu.
Ratni planovi
“Pošalji svoj tim u Washington. Razgovarajmo o tome", rekao je Biden Netanyahuu, prema riječima Bidenovog glavnog pomoćnika za nacionalnu sigurnost.
"Izložit ćemo vam ono za što vjerujemo da je bolji način."
Unutar Bijele kuće ovaj se potez smatrao načinom da se signalizira namjera Washingtona da pronađe konstruktivan pristup oblikovanju izraelskih ratnih planova.
Uoči sastanka, međutim, Netanyahu je bacio sumnju na alternative koje se zaustavljaju do potpune kopnene invazije, insistirajući da je to jedini način da se enklava oslobodi Hamasovih operativaca.
"Nemamo načina poraziti Hamas bez ulaska u Rafah", rekao je Netanyahu nakon sastanaka krajem prošle sedmice s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom. “Rekao sam mu da se nadam da ćemo to učiniti uz podršku SAD, ali ako bude potrebno – učinit ćemo to sami.”