Region

Ana Brnabić pročitala ekspoze: Ovo su crvene linije za Srbiju. RS ćemo pomagati, a s BiH razvijati odnose

Brnabić u Skupštini Srbije pročitala svoje ekspoze kao mandatarka za sastav Vlade Srbije

Ana Brnabić, mandatarka za premijerku Srbije, pročitala je svoj ekspoze pred Skupštinom Srbije.

Skupština bi danas trebala imenovati novu Vladu Srbije.

Ovo su njeni članovi:

Ana Brnavić, premijerka, ministar vanjskih poslova – Ivica Dačić, potpredsjednik Vlade i ministar odbrane – Miloš Vučević, potpredsjednik Vlade i ministar finansija – Siniša Mali, Ministar unutrašnje i spoljne trgovine – Tomislav Momirović, ministar privrede – Rade Basta, ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede – Jelena Tanasković, ministar za zaštitu životne sredine – Irena Vujović, ministar građevinarstva i infrastrukture – Goran Vesić, ministar rudarstva i energetike – Dubravka Negre, ministar pravde – Maja Popović, ministar za državu upravu i lokalnu samoupravu – Aleksandar Martinović.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Tomislav Žigmanov, ministar za unutrašnje poslove – Bratislav Gašić, ministar za evropske integracije – Tanja Miščević, ministar prosvjete – Branko Ružić, ministar za nauku, inovacije i tehnološki razvoj – Jelena Begović, ministar zdravlja – Danica Grujičić, ministar za rad, zapošljavanje i boračka pitanja – Nikola Selaković, ministar za brigu o porodicu i demografiju Darija Kisić, ministar za turizam i omladinu – Husein Memić, ministar sporta – Zoran Gajić, ministar kulture – Maja Gojković, ministar za brigu o selu – Milan Krkobabić, ministar za brigu o nedevoljno razvijenim opštinama – Novica Tončev, ministar bez portfelja – Đorđe Milićević.

Fokus stavila na crvene linije

Brnabić je kazala da njen ekspoze ima oko 70 strana te čitanje trajalo oko sat.

Tokom izlaganja svog ekspozea mandatarka Ana Brnabić stavila je fokus na određene „crvene linije“. One se, kako je rekla, prvenstveno moraju poštovati u periodu koji slijedi, prenosi Danas.rs.

Brnabić kazala je da Vlada Srbije ima obavezu da, u stalnim konsultacijama i najbližoj mogućoj saradnji sa predsjednikom Vučićem, u ovim izazovnim vremenima čuva i brani nezavisnost i samostalnost, vodi samostalnu politiku i stalno ima na umu naše nacionalne interese.

„Mi želimo da postanemo članica EU. I na tome ćemo raditi, ali istovremeno, mi tražimo da svi pokažu poštovanje prema našem teritorijalnom integritetu kao međunarodno priznate države. Na isti način kako se danas, potpuno ispravno, brani teritorijalni integritet drugih međunarodno priznatih država. Tražimo da se principi međunarodnog prava poštuju neselektivno, kao i Povelja UN. I da se dosledno poštuju i primenjuju sve rezolucije Vijeća sigurnosti UN“, objasnila je mandatarka.

Brnabić je rekla da Srbija ostaje zemlja koja po ovim pitanjima ima „principijelan i nepokolebljiv stav“.

„Po leđima Srbije je, prvi put poslije Drugog svjetskog rata, na evropskom kontinentu, izvršena agresija na jednu suverenu državu. Na samom kraju 20. vijeka, 1999. godine, bombardovana je, bez odluke SB UN, zemlja koja nije kročila na teritoriju druge države. Počinjena je brutalna agresija, kojom je uveden princip prava jačeg na uštrb međunarodnog prava. Zatim je, u prvoj deceniji ovog vijeka, 2008. godine, jednostranim proglašenjem nezavisnosti od strane Prištine i priznanjem te nezavisnosti od strane nekih država, brutalno prekršena Rezolucija 1244 SB UN. Ove stvari su otvorile Pandorinu kutiju. To je stvorilo presedane koji su doveli svijet u stanje u kom on danas jeste“, kazala je mandatarka.

Dodala je da, svi koji danas Srbiji spočitavaju kako treba da se ponaša, šta da misli i u šta da veruje, treba prvo da se zapitaju sljedeće stvari:

"Da li smo mi, koji smo učestvovali u bombardovanju SRJ 1999. godine, imali pravo da napadnemo jednu međunarodno priznatu državu, bez konsultacija i odluke SB UN?’’

"Da li mi, u slučaju Srbije, poštujemo osnovni princip međunarodnog javnog prava. A to je nepovredivost teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih dražava?"

"Da li smo mi, u slučaju Srbije, poštovali relevantnu Rezoluciju SB UN, ili smo je jednostavno ignorisali?"

Koje su crvene linije?

Kako je kazala, u odgovorima na ova pitanja će se možda naći i razumjevanje za trenutnu poziciju Srbije. Srbija, kako kaže, samo traži da se principi međunarodnog prava ne tumače kako kome odgovara, i u zavisnosti od vremena, okolnosti i prilika, već apsolutno i neselektivno.

Brnabić je istakla i da svi ministri u Vladi Srbije moraju to da poštuju, i da na svakom koraku i u svakoj situaciji brane takav stav zemlje.

Kao „crvene linije“ i „svetinje“ istakla je:

interes Republike Srbije,

puna samostalnost Srbije u odlučivanju o svim pitanjima unutrašnje i spoljne politike, u skladu sa sopstvenim nacionalnim interesima i principima međunarodnog prava, i

očuvanje vitalnih interesa i bezbednost našeg naroda na Kosovu.

Ana Brnabić: Nastaviti pomagati RS, graditi odnose s BiH

Istakla je i neke ekonomske i infrastrukturne uspijehe Vlade koju je ona vodila do sada.

"Prije deset godina prosječna zarada 330 eura, sada je 640, a do kraja preći će 700 eura. U samo deset godina, više smo nego duplirali prosječne plate. U samo 10 godina otvorili smo oko 440.000 novih radnih mjesta", rekla je ona.

Ona je kazala da će se razvijati odnosi sa BiH.

"Podrška našem narodu u regionu bit će usmjerena na negovanje jezika i pisma. Njegovat ćemo posebne veze sa Republikom Srpskom, poštujući Dejtonski sporazum. I razvijat ćemo saradnju sa Bosnom i Hercegovinom", navodi mandatarka u ekspozeu.