Summit NATO-a dugo je planiran za proslavu 75. godišnjice saveza, da se osigura dugoročna vojna podrška Ukrajini, pa čak i da se Zapad zaštiti od mogućeg drugog mandata Donalda Trumpa.
Ali niko nije očekivao da će se ovosedmični sastanak u Washingtonu pretvoriti u javni test zdravlja i kognitivnih sposobnosti 81-godišnjeg predsjednika Joea Bidena, a njegova predizborna kampanja suočava se s egzistencijalnim trenutkom nakon njegove katastrofalne izvedbe u debati, analizira CNN.
Bidenovo vodstvo u NATO-u i spas za Ukrajinu nakon ruske invazije čine ga najznačajnijim predsjedničkim povjerenikom saveza od predsjednika Georgea HW Busha. Ali njegova postignuća, uključujući ulazak Švedske i Finske u grupu, bit će zasjenjena na summitu njegovom borbom da spasi svoju političku budućnost.
Svaki Bidenov korak, svaka gesta koju napravi i svaka riječ koju izgovori bit će pod intenzivnim nadzorom, posebno u trenucima bez scenarija nakon što se slika ostarjelog i povremeno nesuvislog vrhovnog komandana urezala u umove 50 miliona gledatelja CNN-a koji su gledati predsjedničku debatu.
Predsjednik koji je stariji od samog saveza bit će pod ogromnim pritiskom da pokaže snagu i mentalnu bistrinu na samostalnoj konferenciji za novinare u četvrtak. Svaki nagovještaj zbunjenosti ili slabosti mogao bi izazvati novu paniku među demokratima i izbaciti iz kolosijeka Bidenove agresivne napore da uguši priče o tome da je odustao od kampanje. Predsjednik može očekivati gomilu pitanja o svom zdravlju, medicinskoj dokumentaciji i skriva li prave detalje svog stanja od novinara razbješnjenih načinom na koji je Bijela kuća postupala s posljedicama rasprave.
Press-konferencija također će biti nezaobilazan događaj za demokrate koji od njega zahtijevaju da učini mnogo više kako bi dokazao da je sposoban služiti drugi mandat koji bi završio kada bude imao 86 godina. Senatorica Patty Murray, na primjer, upozorila je u ponedjeljak navečer, "Moramo vidjeti puno snažnijeg i energičnijeg kandidata u kampanji u vrlo bliskoj budućnosti kako bi uvjerio birače da je dorastao tom poslu." Bila je to izrazito snažna izjava demokrata iz države Washington koja je naglasila ranjivost Bidenove pozicije. Dodala je: "U ovom kritičnom trenutku za našu zemlju, predsjednik Biden mora ozbiljno razmotriti najbolji način da sačuva svoju nevjerovatnu ostavštinu i osigura je za budućnost."
Biden će također imati važnu publiku u inozemstvu. Učinci predsjednikove starosti nisu samo pitanje njegove političke budućnosti; oni su sada problem Zapada s obzirom na to da je on posljednja odbrana od povratka Trumpa, koji je proveo svoj prvi mandat kudeći saveznike u NATO-u i ugađajući ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Trump je sugerirao da bi dopustio Moskvi da "radi što god dovraga hoće" i da ne bi poštovao NATO-vo sveto načelo uzajamne odbrane - Član 5 - ako smatra da država članica nije ispunila smjernice saveza za odbrambenu potrošnju.
Svjetski čelnici rado će donijeti vlastitu procjenu Bidena
Bidenov debakl stvorio je novu komplikaciju za američke saveznike koji su već formulirali planove za mogućnost koje mnogi od njih strahuju - pobjedu Trumpa u novembru. Svjetski čelnici koji će ovu sedmicu provesti sate s Bidenom stoga će sigurno donijeti vlastite procjene o predsjedniku i njegovim političkim nadama.
Kurt Volker, bivši američki ambasador pri NATO-u, rekao je da će Bidenovi partneri stići u Washington tražeći politička i strateška jamstva o Bidenu i budućoj ulozi Sjedinjenih Država kao čelnika NATO-a. “Hoće li to biti predsjednik Biden? Je li sposoban za to? Hoće li se ponovno kandidirati, hoće li ponovno biti izabran? Ako je tako, kako to izgleda?” Volker je rekao CNN-ovom Wolfu Blitzeru u ponedjeljak. Saveznici također gledaju u neizvjesnu budućnost, rekao je Volker. "Onda se brinu - ako on to ne učini i bivši predsjednik Donald Trump se vrati, što to znači za američku potporu NATO-u, američku podršku Ukrajini?"
Strani diplomati i vlade ne žele zvanično govoriti o Bidenovoj nevolji iz želje da izbjegnu uvlačenje u unutarnju američku politiku. Ali diplomati iz Evrope, Azije i Bliskog istoka izrazili su nevjericu u prikazivanje njegove debate, izvijestio je CNN prošle sedmice. Radujući se summitu, jedan evropski diplomat rekao je da će čelnici s kontinenta ostati pristojni i nastojati izbjeći bilo kakve optužbe za uplitanje ili zauzimanje strana u američkoj politici. No osoba je dodala: “Ispod ove hladne površine, vjerujem da je rasprava (o) Bidenu vrlo ključna. Ne vjerujem da postoji mnogo Evropljana koji bi mogli vidjeti kako Biden još uvijek može biti uspješan kandidat.” Drugi evropski diplomat rekao je da će “svaki čelnik koji sljedećih dana stigne u Washington postavljati pitanja o (Bidenovom stavu) i da će biti puno nagađanja, ali NATO-ova komora za odjeke ni na koji način ne mijenja unutarnju političku računicu SAD.”
Bijes zbog Bidenove starosti samo je najnoviji šok koji je uzdrmao sigurnost koju su partneri NATO-a stavljali u Sjedinjene Države kao starijeg člana Saveza više od 60 godina – kroz i nakon Hladnog rata do Trumpova dolaska u Bijelu kuću. Američki politički paroksizmi natjerali su mnoge saveznike, posebno u Evropi, da razmišljaju kako se zaštititi u doba kada je Washington jednako vjerovatno da će biti uzročnik nestabilnosti kao i stabilnosti. Neki se pitaju hoće li SAD više biti tu da ih brani. “Realnost je da moramo biti spremni na nepredvidljivost američkog saveznika”, rekao je evropski dužnosnik.
Američki dužnosnici odbacuju bilo kakvu sugestiju zabrinutosti među Bidenovim partnerima o njegovoj sposobnosti da vodi savez, iako brojne ankete pokazuju da većina Amerikanaca vjeruje da je prestar za drugi mandat. “Strani čelnici vidjeli su Joea Bidena izbliza i osobno posljednje tri godine. Oni znaju s kim imaju posla i koliko je bio učinkovit”, rekao je visoki dužnosnik uprave koji je želio ostati anoniman. Glasnogovornik administracije za nacionalnu sigurnost John Kirby u ponedjeljak je zanijekao da strani čelnici moraju dobiti uvjeravanja o Bidenovim sposobnostima.
"Uopće ne primamo nikakve znakove toga od naših saveznika. Upravo suprotno”, rekao je.
Malo je vjerovatno da će Bidenova politička kriza negativno utjecati na kritičnu nacionalnu sigurnosnu suštinu summita budući da su diplomati i najviši vojni čelnici mjesecima razbijali rezultate. Usredotočili su se na institucionalizaciju pomoći Ukrajini i na budući odnos između saveza i vlade u Kijevu i njezinu želju da se konačno pridruži savezu. Nakon mjeseci diplomatskog cjenkanja, nacrt teksta završnog saopćenja sa summita opisuje Ukrajinu kao "nepovratan" put prema članstvu, rekla su tri izvora upoznata s raspravama za CNN.
Bidenova politička oluja ne pokazuje znake jenjavanja
Ovo su nadrealni dani u Washingtonu, s aktualnim predsjednikom koji vodi bitku da ostane na vrhu liste svoje stranke manje od četiri mjeseca od dana izbora.
U ponedjeljak je predsjednik inzistirao da ne ide nikamo, čak i dok su zabrinuti demokratski zastupnici raspravljali o tome hoće li Biden svoju stranku koštati Zastupničkog doma i Senata, kao i predsjedništva ako ostane njihov predsjednički kandidat. Zastupnik Adam Smith, vodeći demokrat u Odboru za oružane snage Zastupničkog doma, pridružio se zakonodavcima koji su pozvali Bidena da odustane od svoje kandidature za ponovni izbor.
“Imamo dobru poruku. Predsjednik je pokazao da nije sposoban prenijeti tu poruku na učinkovit način”, rekao je demokrat iz države Washington CNN-ovom Jakeu Tapperu u ponedjeljak.
Nakon nekoliko dana proturječnih izjava o predsjednikovoj zdravstvenoj situaciji, Bijela kuća je u međuvremenu inzistirala da "nije opravdano" da predsjednik ima novi kognitivni test i nije u potpunosti objasnila zašto je liječnik koji se specijalizirao za Parkinsonovu bolest održao sastanak s predsjednikovim liječnikom ranije ove godine. Biden se ranije javio u emisiju “Morning Joe” na MSNBC-u kako bi istaknuo svoje odbijanje da odustane od svoje kampanje na način koji je ukazivao na to da bi svaki naknadni zahtjev demokratskih čelnika da odustane od liste izazvao ružan politički spektakl.
Biden je također iskoristio nadolazeći summit kao dokaz svojih liderskih vještina i uspjeha kao predsjednika, dok je njegova kampanja nastojala iskoristiti njegov zaokret na globalnoj pozornici na tlu SAD kako bi poništila usporedbu između njega i Trumpa - što je glavna tema njegove kampanje, koja je izbrisano njegovom turobnom noći na raspravi.
“Ostatak svijeta traži – naši saveznici traže američko vodstvo. Ko bi drugi - što misliš ko bi drugi mogao ući ovdje i učiniti ovo?" rekao je Biden na MSNBC-u. U intervjuu za ABC News u petak, predsjednik je sebe također nazvao ključnim za globalnu sigurnost. “Ja sam tip koji je okupio NATO, budućnost. Niko nije mislio da ga mogu proširiti. Ja sam tip koji je zatvorio Putina. Nitko nije mislio da bi se moglo dogoditi”, rekao je Biden.
Predsjednik nije zatvorio Putina - brutalni ruski zračni napad na Kijev po danu koji je u ponedjeljak pogodio dječju bolnicu dokaz je toga. Ali on je prikupio najučinkovitije naoružavanje ruskog protivnika otkako su SAD poduprle afganistanske mudžahedine koji su se borili protiv Sovjetskog Saveza 1980-ih i doista je ponovno osnažio NATO i predsjedao dvjema nordijskim nacijama koje ulaze u savez.
Uoči summita, Bidenova kampanja podijelila je dopis u kojem se hvali njegovo vodstvo u održavanju Kijeva više od dvije godine nakon ruske invazije.
"Donald Trump je prijetnja NATO-u, dar Putinu i rušilačka lopta za globalni mir, demokratiju i ljudska prava", stoji u memorandumu. Kampanja je također ukazala na često klečanje pred Putinom od strane mogućeg republikanskog kandidata. “Oči svijeta bit će uprte u NATO summit ove sedmice, gdje je Joe Biden ojačao, proširio i vodio NATO savez protiv Putinovog kršenja suvereniteta Ukrajine i neopravdane agresije.”
Bidenu to neće biti velika utjeha, ali on nije jedini čelnik NATO-a koji je politički oslabljen. Francuski predsjednik Emmanuel Macron doputovat će u Washington nakon što je pokrenuo novu eru političke nestabilnosti. Njegovo naređivanje prijevremenih parlamentarnih izbora kako bi spriječio uspon ekstremne desničarske stranke Marine Le Pen nije uspjelo stvoriti vladajuću većinu i osnažiti krajnju ljevicu. Njemački kancelar Olaf Scholz oslabljen je nakon poraza njegove stranke i koalicije na izborima za Evropski parlament. Kanadski premijer Justin Trudeau suočava se s intenzivnim nagađanjima o svojoj budućnosti uoči općih izbora sljedeće godine nakon što je njegova Liberalna stranka izgubila izbore u okrugu Toronta koje je držala desetljećima.
Trnovito pitanje Bidenove dobi također će biti naglašeno na fotografijama sa samita budući da su mnogi čelnici daleko mlađi od predsjednika rođenog tokom Drugog svjetskog rata čija je vanjskopolitička stručnost izbrušena na pola stoljeća političkog iskustva koje obuhvaća Hladni rat i sve nemirnije razdoblje od tada. Italijanska premijerka Giorgia Meloni ima, primjerice, 47 godina. A Macron ima 46 godina. Trudeau je na vlasti već gotovo desetljeće, ali još uvijek ima samo 52 godine. Summit će također obilježiti međunarodni debi novog britanskog premijera Keira Starmera (61), koji je izabran prošli četvrtak.
Biden je bio postojan vodič za NATO još od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. i opstanak globalne demokratije učinio je kamenom temeljcem svog predsjedničkog mandata. Ali on ima mnogo hitniji prioritet na summitu ove sedmice - spašavanje samog sebe.