Tvrdnja zloglasne Wagner grupe da su ruske trupe zauzele ukrajinski grad Bahmut predstavlja rijetko viđenu stvar - opipljivu dobit na bojnom polju za Rusiju nakon mjeseci zastoja i nazadovanja poslije prošlogodišnje invazije vojske ruskog predsjednika Vladimira Putina na susjednu sržavu.
Grad pruža važne cestovne veze s drugim dijelovima Donjecke regije - istočno do granice s Luganskom, sjeverozapadno do Slovjanska i jugozapadno do Kostjantnjivke.
Velliki gubici
Međutim, svako slavlje vjerovatno će biti smanjeno zbog gubitaka u ljudstvu i resursima koje je Rusija uložila u zauzimanje Bahmuta, te ukrajinskim izvještajima o nastavku borbi u područjima neposredno oko grada.
Zauzimanje malog grada čije je stanovništvo većinom pobjeglo također je daleko od prvobitnih ciljeva Rusije da zauzmu prijestonicu Kijev i sruše ukrajinsku vladu, navodi se u analizi CNN-a.
I Kijev će se vjerovatno suočiti s pitanjima oko svog pristupa Bahmutu.
Predstavnica ukrajinskog ministarstva odbrane izjavila je u subotu da se vladine snage još uvijek drže dijela grada, iako je priznala da je situacija "kritična".
Samo ove sedmice, ukrajinska vojska je tvrdila da je ponovo napredovala u tom području, sugerirajući nastavak borbe u gradu.
Odbacio izvještaje
Govoreći za CNN u martu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij odbacio je izvještaje o podjelama među svojim komandantima o svrsishodnosti nastavka borbe u Bahmutu.
Jedan od njegovih savjetnika rekao je da su ukrajinske snage imale za cilj kupiti vrijeme kako bi popunile svoje snage i nanijele gubitke Rusiji.
U intervjuu je Zelenskij upozorio da će ruske trupe imati "otvoren put" za zauzimanje ključnih gradova ako Ukrajina odustane od Bahmuta, braneći svoju odluku da tamo zadrži borce.
Sada, s ukrajinskom protuofanzivom, ostaje pitanje: Koja strana izlazi jača ako je bitka za Bahmut doista došla kraju?
U ovom su gradu vođene najkrvavije pješadijske borbe u Evropi od Drugog svjetskog rata. Invazija Rusije na susjednu državu počela je još u februaru prošle godine.