Moglo je biti nemjerljivo gore. Ali zadržavanje na rubu 2023. jednostavno je odgodilo ogromne krize na 2024. postcovid svijet je iscrpljen, oskudan, ali na kraju još više opterećen nego decenijama.
Zasjenit će sve to opadajuća hipersila, u najboljem slučaju ometena predsjedničkim izborima, u najgorem će se rastrgnuti u glasačkim sporovima i političkom ekstremizmu.
Kako CNN cijeni, vjerovatnoća da će Sjedinjene Države biti okupirane vlastitim traumama povećava svaki rizik. Geopolitička datost američkog odgovora će izostati, što će podsticati autoritarne ambicije ili radikalno urušavanje globalnog poretka. G. 2024. bi mogla učiniti da 2023. izgleda racionalno i trezveno.
Prvo, važno je utješiti se da Hamasov brutalni napad na Izrael i izraelski brutalni napad na Gazu u potrazi za Hamasom još nisu donijeli regionalni požar kojih su se mnogi bojali. Čini se da islamistički pokret Hezbolah koji podržava Iran, ograničava svoje dosadašnje učešće na upravljive i predvidljive razmjene oko granice između Libana i Izraela.
Sukob velikih razmjera
Hezbolah je možda još iscrpljen nakon što je potrošio iskusne borce u Siriji, i šire, u protekloj deceniji i vjerovatno je vidio manje iranskog novca posljednjih godina. Njegovo vodstvo možda je proračunalo da će sukob s Izraelom dovesti do bombardiranja Libanona širokih razmjera, učiniti grupu mnogo manje popularnom u svojoj domovini i potencijalno je dodatno oslabiti.
Ili jednostavno može biti da sukob velikih razmjera s Izraelom nije u interesu glavnog pobornika Hezbolaha, Irana. Teheran, sugerira većina analiza, nije naredio, cijenio ili unaprijed znao za Hamasov napad 7. oktobra. Iran se i dalje vrti od unutrašnjeg neslaganja koje nije viđeno decenijama, ekonomskih previranja i vjerovatno također od smrti njegove istaknute vojne ličnosti, Islamske revolucionarne garde šefa korpusa Qasem Soleimani.
Može li iranska nuklearna bomba biti sljedeća kriza koja će pogoditi regiju? Da li se Hezbolah drži u rezervi da odgovori ako Izrael i SAD napadnu iranske nuklearne resurse? Ili su autoritarne države Bliskog istoka toliko fokusirane na smirenost, jedinstvo protiv Irana i ekonomsku saradnju da je palestinska stvar nešto zbog čega treba bjesnjeti, a ne djelovati?
Prva odluka koja izaziva veliku zabrinutost 2024. mogla bi doći od najdesničarske vlade Izraela do sada. Da li koristi ovaj trenutak relativnog unutrašnjeg jedinstva i javne podrške SAD-a da izbjegava sve savjete svojih saveznika i pokuša da napadne Hezbolah?
Izraelska javnost bi mogla biti dovoljno osposobljena do 7. oktobra da bi mogla podnijeti vjerovatne gubitke uzrokovane neizbježnim talasima raketa koje bi Hezbolah poslao kao odgovor. SAD bi mogle biti prisiljene rasporediti vojnu pomoć, s obzirom na njihovu pomoć. Javno iskazivanje jedinstva. Ali šteta za obje strane i broj civila bili bi astronomski. A izraelski političari trenutno ne pokazuju oprez. Ovaj potencijalni okršaj nastaje još od rata između Izraela i Hezbolaha 2006. godine, a jasno razumijevanje raste svake godine koja je prošla da će biti monstruozan kada dođe, a možda i bolje izbjeći. Ali da li se ta računica promijenila za Izrael?
Ruska invazija
Bez obzira na Bliski istok, najveća globalna sigurnosna kriza ostaje ruska invazija na Ukrajinu. Odugovlačenje od SAD i Evropske unije u pružanju pomoći već je narušilo moral Ukrajinaca, i vjerovatno njihova procjena onog što se mogu nadati da će postići u zimi i proljeću koji su pred nama. Milijarde koje je NATO potrošio na ukrajinsku ljetnu protuofanzivu nisu postigle rezultate koji su prijeko potrebne da bi se suprotstavili vjerovatnim utjecajima izbornih previranja u SAD-u 2024. godine.
Sada se Ukrajina poigrava s mobilizacijom još 500.000 vojnika kako bi pojačala gubitke na prvoj liniji fronta, jer Rusija šalje dobro obučene, dobro opremljene regrute – od kojih su neki drogirani, prema Ukrajincima – u talasima samoubilačkih misija. Tolerancija Moskve na bol – vrijednost gotovo nultu koju pridaje ljudskom životu – u kombinaciji s njenim strpljenjem i unipolarnim donošenjem odluka dovodi do ponovnog oživljavanja na bojnom polju. Malo je vjerovatno da će odjednom postati ruska vojska od koje se NATO boji. Ali može povratiti ukrajinsku zemlju koja je bila oslobođena i brutalno istrajati tamo gdje će se zapadni saveznici umoriti.
Pošto je proveo dvije sedmice na linijama fronta, jasno je da se Kijev suočava s egzistencijalnom krizom u nadolazećoj zimi. Neće opstati bez pomoći Zapada. Ne može priznati razmjere izazova s kojima se suočava, a da ga neki američki republikanci ne nazovu gubitnikom, nedostojnim američkog finansiranja.
Na nedavnoj konferenciji za novinare predsjednik Volodimir Zelenski je upitan o njegovom odnosu sa njegovim načelnikom vojnog štaba Valerijem Zalužnim. Rekao je da je “radni”. Ali čak i postavljeno pitanje razotkriva dubinu raskola u administraciji, jer se krivnja trguje za propalo ljeto, a izgleda da će novac uskoro nestati. 2023. je bila, u Rusiji i Ukrajini, također godina u kojoj se najgore još nije ostvarilo. Ukrajina je više puta napadala rusko kopno, projektilima, bespilotnim letjelicama i pješacima, i otkrila da je Moskva nesposobna da izazove apokaliptičnu osvetu kojom je dugo prijetila da njen suverenitet bude poremećen. Izazov Zapada je da ima na umu ovu rusku slabost, ali ne i bezobzirno odbaciti Kremlj kao tigra od papira.
Godine 2023. Vladimir Putin se također suočio s najozbiljnijim izazovom svoje vladavine do sada. 48-satna pobuna predvođena šefom Wagnera Jevgenijem Prigožinom, koja je započela kao spor između vojnog vrha i divlje eskalirala u marš plaćenika na Moskvu, nije ostavila očigledan trag u moći Kremlja. Ali njena elita sada sigurno shvata mit o Putinovoj nepobjedivosti i također zna da izdajice i njihova cijela pratnja mogu završiti u pogodnim avionskim nesrećama.
Zapanjujuće je da je Putin preživio ovu prijetnju svojoj vladavini tako mirno, uz malo dugotrajnog uznemiravanja javnosti. Ali činjenica da se pokušaj puča uopće morao je promijeniti prirodu njegove nekada neprikosnovene "vertikalne" moći.
Ratne krize su odgođene
Ratne krize su odgođene na 2024. Saznat ćemo sljedeće godine da li povratak Rusa na prve linije naslućuje strategiju koja će ih zadobiti, ili samo privremeni skok u bogatstvu. Naučit ćemo, također, da li zapadna pomoć presušuje i koliko brzo se to pretvara u kolaps Ukrajine. Također ćemo naučiti može li kijevska elita – koja je do sada bila impresivno solidna, uprkos raskolu Zelenskog i Zalužnog – može staviti zemlju ispred međuljudskog snajperskog djelovanja i vratiti inicijativu.
Ulozi za evropsku bezbjednost su ogromni. Dobici Rusije u Ukrajini dovode Moskvu bliže granicama NATO-a, a sklonost Zapada ka nejedinstvu i debaklu bolno razotkriva. Glavna metrika za odgovor Zapada na ovu krizu uvijek je bila njegova upornost, a ona se smanjila za manje od dvije godine. To je zaista očajnički trenutak.
Jedna mala svijetla tačka je da Kina još nije napala Tajvan, uprkos nebrojenim vojnim manevrima oko njega i u Južnom kineskom moru oko Filipina. Sat otkucava u Pekingu dok se nazire demografska kriza u obliku starenja stanovništva i smanjenja radne snage, a s tim i vjerovatnog ekonomskog obračuna. Kineski san Xi Jinpinga može se boriti za ostvarenje, a to bi moglo dovesti do ekscesa vanjske politike – da budemo eufemistički. Tajvan će iduće godine izaći na izbore, a njegova sudbina – s Bidenom koji se javno obavezao na to da će staviti američke čizme na zemlju u svoju odbranu – ostaje divlja karta decenija koje su pred nama.
Stanje nuklearnih sila u svijetu je teško kao i uvijek. Indija se prilagođava zabrinjavajućim autoritarnim i nacionalističkim trendovima. Pakistan ponovo doživljava islamističku pobunu, zajedno sa revolviranim političkim krizama. A Sjeverna Koreja daje staru artiljerijsku municiju Moskvi kako bi mogla granatirati istočnu Evropu i ispaliti rakete iznad Japana.
Dolazak 2024. ne znači da trebamo kopati skloništa od padavina u dvorištu ili se preseliti u južnu Argentinu. Ali to ostavlja svijet na mjestu koje je nesigurnije nego što smo ga vidjeli u desetljećima. Dobra vijest je da se najgore nije dogodilo ove godine, pa se možda neće desiti ni sljedeće, ili ikada.