laž do laži

Analiza Dodikovog sporazuma: Laktaški baja nije smio navesti da se otcjepljuje od BiH, ali predviđa razdruživanje Hrvata i Bošnjaka

Na 50 stranica dokumenta pod nazivom 'Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima' koji je Raport objavio u cijelosti, izvršen je neviđen udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Opasne teze i laži

Vladajući režim u entitetu RS s ovim aktom u stvari pokazuje namjeru, ne samo da otcijepi entitet RS od BiH, nego su sebi uzeli za pravo da reguliraju i odnos Federacije prema BiH.

Iako ovaj dokument, čak i kad bi ga režim usvojio ne može imati nikakve pravne posljedice po državu Bosnu i Hercegovinu, mora se imati u vidu niz opasnih teza i laži iznesenih u ovom dokumentu.

Počev od prekrajanja historije uz navođenje niza lažnih informacija, ćorlučenje s 9. januarom 1992. za koji se zna da je početak krvavog pohoda na čitav jedan narod i to bošnjački, pa do navoda da se entitet RS 'neće miješati u razdruživanje Hrvata i Bošnjaka u FBiH, a da FBiH neće izražavati interes povodom uređenja RS'.

Jasno je da se s ovim implicira da pobornici secesionističke politike u RS predviđaju dalje 'rascjepkavanje' BiH.

Što bi se u narodu reklo 'što je babi milo', to se kroz ovaj dokument Dodiku i snilo, ali da je i laktaški baja svjestan pravnih posljedica koje bi ga mogle zadesiti zbog još jednog udara na državu BiH, govori činjenica da se kao predlagači ovog akta u NSRS navode 'narodni poslanici'.

Zna se da se na ovaj način utvrđivanje eventualne krivične i pojedinačne odgovornost pokušava sakriti iza kolektiva NSRS.

Dodik se nije potpisao kao predlagač ovog dokumenta, nego je kao inicijatore isturio zastupnike svoje stranke i 'privjeske' vladajuće koalicije u RS, jer se boji da će zaraditi još jednu optužnicu.

Između redova ovog sramnog i jednostarnog 'sporazuma' iščitava se i da je bolje da se dva entiteta mirno razdruže, nego valjda da ratujemo.

Dali sebi integritet i suverenitet

Ovaj dokument je iskorišten kao prilika za ponavljanje mantre vladajućeg režima u RS da se tom entitetu oduzimaju nadležnosti kroz djelovanje visokog predstavnika u BiH, a režim je umislio da entitet može 'kao teritorijalna cjelina' bez države BiH u Evropsku uniju.

Kao razloge 'razdruživanja' s FBiH, navode i to da međunarodni faktor u BiH želi izvršiti centralizaciju.

S ovim dokumentom vladajući režim u RS tom entitetu daje 'državni subjektivitet', a u tekstu koji obiluje udarima na ustav BiH navodi se i kako će 'FBiH i RS' uspostaviti specijalne odnose 'nakon razdruživanja'.

Tokom dana čut ćemo stavove o ovom nadrealnom dokumentu s kojim Dodik, evidentno je pokušava skrenuti pažnju s ogromnih problema u RS i dizati nove tenzije.