Svijet

Analiza Željka Trkanjeca: Trump se vraća, EU je iscrpljena, Erdogan je neukrotiv, a pravi šok tek slijedi

Trump, Putin i Erdogan glavni su likovi analize Željka Trkanjeca

Analiza Željka Trkanjeca, vanjsko-političkog urednika Jutarnjeg lista u kojoj 'slaže' trenutnu geopolitičku situaciju koja ne obećava.

Njegovu analizu prenosimo u cijelosti:

Ministri vanjskih poslova skupine G7 (SAD, Njemačka, Italija, Francuska, Ujedinjena Kraljevina, Kanada, Japan) su na sastanku u njemačkom Münsteru. Pa su se javili zli glasovi koji kažu da je u tom gradu započeo poredak u kojem države imaju centralnu ulogu jer je ondje dogovaran Westfalski mir potpisan 1648. godine- I da bi taj grad mogao biti tačka s koje je počelo rastakanje tog poretka i ulaska svijeta u haos. Da, u haos.

Reuters u petak javlja da su dogovorili gornju cijenu po kojoj bi se ruska nafta prodavala nakon 5. decembra, kad na snagu stupi embargo EU. Moskva je bila najavila da će u tom slučaju potpuno prestati prodavati naftu. T bi, prema nekim procjenama, moglo podići cijenu barela prema 200 dolara. To je teško pojmljiv šok za zapadnu ekonomiju koja je pod pritiskom inflacije. A i koju pogone cijene energenata, ali i rat u Ukrajini. To je i strukturna promjena globalizacije koja se okreće prema otpornosti, a ona je skuplja od učinkovitosti koju je jamčio dosadašnji trgovinski model, zbog čega stručnjaci vode rasprave je li nastavak podizanja kamata prava terapija za inflaciju.

Ekonomija u krhkom stanju

Bloomberg Businessweek na novoj naslovnici piše: "Da, globalna je ekonomija u krhkom stanju". Novi rast cijena energenata odveo bi ekonomiju u recesiju s tvrdim prizemljenjem pa mnogi dužnosnici upozoravaju na "crne oblake" nad globalnom privredom.

Američki predsjednik Joe Biden je u srijedu u govoru ponovio tezu da je demokracija u toj zemlji pod udarom. Ranije je govorio o borbi za dušu nacije. Bivši predsjednik Donald Trump je u četvrtak na predizbornom skupu izjavio: "A sada, kako bismo našu zemlju učinili uspješnom, sigurnom i slavnom, vrlo, vrlo, vrlo vjerovatno ću to ponovno učiniti". Desno orijentiran Fox News navodi da su mu Trumpovi savjetnici rekli kako vjeruju da više nije pitanje hoće li se kandidirati na predsjedničkim izborima 2024. godine, nego kad će najaviti kampanju.

Republikanska će stranka gotovo sigurno pod kontrolu staviti Zastupnički dom američkog Kongresa. To će otežati rad administracije predsjednika Bidena i moglo bi ojačati izglede republikanskog kandidata da pobijedi na predsjedničkim izborima. The Wall Street Journal je objavio da će većina žena iz prigradskih naselja, važan dio biračkog tijela koji je prije dvije godine glasao za Demokratsku stranku i Joea Bidena, u utorak glasati za Republikansku stranku.

Zbog inflacije. A kako su prognoze da će 2023. godina biti ekonomski još teža, stvaraju se preduvjeti za veliku republikansku pobjedu. I nastavak jačanja društvene polarizacije koji je sve vidljiviji i u EU, gdje se otvara nova teškoća, mogućnost da republikanski Zastupnički dom smanji podršku Ukrajini. Taj bi se teret prebacio na Uniju, koja nije sposobna odgovoriti na taj izazov. To bi oslabilo odbranu, a osokolilo ruskog predsjednika Vladimira Putina. U takvim bi okolnostima porastao pritisak na Kijev da prihvati primirje, koje bi postalo stalno krizno žarište. A Kremlj bi se osjećao kao pobjednik i pojačao destruktivnu politiku na svim pravcima. Evropa, Afrika, Bliski istok, srednja Azija, Arktik...

Osobito bi mu na ruku išla sve izglednija odluka turskog predsjednika Erdogana da ne ratificira ulazak Švedske i Finske u NATO. Takav bi razvoj doveo do teških razdora unutar Saveza. A Erdogan bi s pozicije ucjenjivača mogao tražiti teritorijalne ustupke Grčke u Egejskom moru.

Šta ako rat ne stane?

Ako rat u Ukrajini ne stane? EU bi se za godinu dana mogla naći u težoj plinskoj krizi, kako upozorava Međunarodna agencija za energiju (IEA). "Ako uvoz ruskog plina plinovodima bude posve obustavljen, a NR Kina nastavi uvoziti ukapljeni plin u uobičajenim količinama, EU bi mogla nedostajati gotovo polovica plina potrebnog da zapuni skladišta do 95 posto".

Mađarska dotle nastavlja unositi razdor unutar EU. Priključuje joj se Poljska, nezadovoljna odnosom s Bruxellesom, koji je stalno proziva zbog vladavine prava. Zemlje sjevera odlučuju ojačati savez i nastaje EU s više brzina, ali takva da narušava i jedinstveno tržište. Sumnjate, sjetite se Murphyja i njegova zakona, ako postoji mogućnost da nešto krene po zlu, krenut će.