Iako se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić često hvali odličnim odnosima s Njemačkom – uostalom, i Angela Merkel je odabrala upravo Beograd i Tiranu za svoju posljednju službenu mini turneju u svojstvu kancelarke – neke kadrovske promjene u njemačkoj vladi mogle bi mu promijeniti raspoloženje, piše Slobodna Dalmacija.
Odnosno, već jesu. I to vjerojatno onog trenutka kad je čuo da će nova ministrica vanjskih poslova Njemačke biti Annalena Baerbock.
Ona je ujedno i prva žena na čelu njemačke diplomatije, ujedno i najmlađa – 15. decembra će navršiti 41 godinu – ali i članica Zelenih, s kojima Vučić baš i nema neka naročita iskustva.
Nije pritom najveći problem što je Baerbock otvoreno istupala protiv prijetnji Rusa kad je riječ o energetskoj i svakoj drugoj neovisnosti Ukrajine i Europe. A kao što znamo, Vučić se servilno hvali i partnerstvom s Rusima i svojim očitim uzorom po političkoj dugotrajnosti, Vladimirom Putinom.
Unatoč tome, nije Vučiću za razvijanje bilateralnih odnosa s Njemačkom posebno problematično ni to što Baerbock, barem je tako govorila u kampanji, inzistira da pri sklapanju poslovnih saradnji treba više nego do sada voditi računa o stanju ljudskih prava u zemljama poput Rusije, ma koliko važan ekonomski partner bila.
Vučiću je kod Zelenih potencijalno problematično nešto drugo. Jedna druga političarka koja bi mogla utjecati i na ministricu. A zove se Viola von Cramon-Taubadel.
Ona je zastupnica u Europskom parlamentu. Na jednom brifingu za novinare je izjavila da se vidi kao lobisticu za Kosovo u Europi. Srbiju je kritizirala zbog okretanja Kini i Rusiji kod uvoza vakcina protiv covida 19, a nije šutjela niti u povodu nedavnih prepucavanja oko murala osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću u središtu Beograda. Sve u skladu s doktrinom po kojoj su za partnerstvo s nekim bitne i vrijednosti, a ne samo interesi.
"Morate se suočiti s prošlošću, da ljudi budu svjesni što se događalo tokom rata u Jugoslaviji, ali i tokom genocida u Srebrenici gdje je Mladić bio glavni zapovjednik. Ako želite biti članica Europske unije, morate pokazati da razumijete šta se dogodilo u prošlosti", jasno i glasno je poručila von Cramon.
Vučić je ovako prokomentirao kad su ona i još neki eurozastupnici optužili Milorada Dodika za napetosti u BiH, a Srbiju prozvali zbog podrške takvoj politici lidera bosanskih Srba.
"Kad bih slušao šta Viola von Cramon priča… vi sad kažete europarlamentarac Viola von Cramon. Ma stvarno?... Kad bismo nju slušali, odavno bismo se objesili, ostali bi samo ovi iz jedne zelene agende, a svi ostali bismo mogli skočiti u Dunav, pod led ili ne znam što da učinimo sa sobom. A o Kosovu da ne pričam, Kosovo bi bila zabranjena riječ na teritoriju Republike Srbije", ironičan je bio Vučić.
Spomenuo ju je i u sljedećoj izjavi:
"Bolje mi je da umrem ove sekunde, nego da budem ponizni potrčko nekog Picule, Viole von Cramon i ostalih koji doslovno nemaju drugi posao u životu nego da mrze Srbiju. I da lažu svakog dana".
Usto, von Cramon je ovoga ljeta posjetila Beograd i srela se s predstavnicima građanske platforme Akcija Nebojša Zelenović te ljudima iz pokreta Ne davimo Beograd, koji su joj iznijeli što sve smatraju pogrešnim u politici aktualne vlasti kad su u pitanju zaštita okoliša i ekologija općenito, što Vučiću također nije najbolje sjelo...
No, tada njemački Zeleni još nisu imali svoju ministricu vanjskih poslova. A posljednji put kad su imali svog čovjeka na čelu tog važnog resora, bio je to Joseph Joschka Fischer, Vučić je bio ministar informiranja u vlasti Slobodana Miloševića. I Srbija je, gle vraga, bila bombardirana, u čemu je sudjelovala i Njemačka, zahvaljujući i blagoslovu Zelenih, koji su još ranije odbacili politiku pacifizma po svaku cijenu. Bilo je to prvo sudjelovanje njemačkih oružanih snaga (Bundeswehr) u nekoj sličnoj operaciji nakon Drugog svjetskog rata.
Naravno, danas Srbiji ne prijeti ništa slično, ali da bi Vučićeva vlast mogla biti češće na meti kritika njemačke diplomatije nego prethodnih godina, u to ne treba sumnjati.