Holivudska glumica Angelina Jolie kritikovala je odluku Sjedinjenih Američkih Država o tekućem povlačenju iz Afganistana.
Prema pisanju američkog časopisa Time, zvijezda i aktivista grupe Eternals napisala je da se čini da će američka vojska „presjeći i trčati“ usred previranja u bliskoistočnoj zemlji, dok talibani ponovo preuzimaju kontrolu.
Zabrinula se da bi tekući haos mogao ukloniti svaki društveni napredak koji je postignut za žene i mlade djevojke u Afanistanu.
„Kakvi god bili vaši pogledi na rat u Afganistanu, vjerovatno se slažemo u jednoj stvari: nije trebalo ovako da se završi“, rekla je Jolie.
Ona je to nazvala „izdajom i nemogućnošću da se potpuno shvati“ da su SAD odustale od pokušaja da olakšaju mirovni sporazum između talibana i afganistanske vlade.
Dodatni haos među vladama bio je i odlazak predsjednika Afganistana Ašrafa Ganija, koji je pobjegao u azil u Ujedinjene Arapske Emirate.
Jolie je ispričala kako se susrela sa povrijeđenim vojnicima i ženama u vazduhoplovnoj bazi Ramstein u Njemačkoj i istakla „kako su ponosni što su dio pomoći afganistanskom narodu u sticanju osnovnih prava i sloboda“.
Napomenula je i koliko je teška situacija za mlade djevojčice, koje su bile meta napada u školi, i za žene u vladi, koje su vidjele da su atentati utrostručeni 2020. godine, prema Ujedinjenim nacijama.
Glumica je napisala da su se novinari i aktivisti „skrivali“ u Afganistanu i da su „brisali svoje profile na društvenim medijima i spaljivali dokumente u pokušaju da zaštite sebe i svoje porodice“.
„Nakon svih krvoprolića, napora, odricanja i vremena, izgleda da Americi nedostaje volje da ovu tranziciju planira na uspešan način. Nikada neće biti lako ili savršeno, ali moglo je biti bolje, pristojnije i sigurnije“.
Jolie je napisala da vjeruje da „činimo pravu stvar“ i „da se borimo u plemenitoj stvari“, ali da je bilo teško povjerovati da su SAD napustile Afganistan nakon dvije decenije.
– Kao Amerikanka, sramim se načina na koji smo otišli. To nas umanjuje.
Upozorila je na načine na koje bi talibani mogli kazniti žene, uključujući „zabranu djevojčicama u školi, ograničavanje žena u kući i izvođenje brutalnih fizičkih kazni, uključujući i nasrtaje u javnosti, na svaku ženu za koju se smatra da je prešla granicu“, i što SAD nisu pratile uslove za žene.