Svijet

Anketa koja je u Njemačkoj izazvala tektonski poremećaj: Ovo se desilo prvi put u historiji

odlikovanje angela merkel

Njemački Zeleni prestigli su vladajuću Kršćansko-demokratsku uniju (CDU) u anketama i po prvi put u historiji stranke zasjeli na prvo mjesto, dok je CDU pao na najniži nivo u proteklih 16 godina koliko je na vlasti Angela Merkel.

Anketa koju je provela Forsa za njemački RTL na uzorku od 3505 ispitanika Zelenima daje čak 28% podrške, dok je CDU pao na tek 21%, što u ovom trenutku daje ozbiljne šanse čelnici Zelenih, Annaleni Baerbock, da postane sljedeća kancelarka nakon izbora u septembru.

Dok su neki analitičari očekivali da bi se Zeleni mogli ozbiljno približiti CDU-u, pa možda ih čak i lagano sustići, ovakav obrat mogao bi se smatrati tektonskim poremećajem u njemačkoj politici, ukoliko ga potvrde i sljedeće ankete.

CDU i njena bavarska sestrinska stranka Kršćansko-socijalna unija (CSU) u kontinuiranom su padu proteklih mjeseci. Nijemcima je većinom dosta epidemioloških mjera, a problemi s programom vakcinisanja pripisuju se vladajućima, iako su prvenstveno evropski. Dodatni udarac dvjema strankama zadao je niz korupcijskih skandala u kojima su stranački zastupnici posredovali u nabavci zaštitne opreme, koji su procurili u javnost pred lokalne izbore u Falačkom Porajnju i Baden-Württembergu.

Popularnost kršćansko-demokratske opcije urušila je i interna borba za zajedničkog kandidata za kancelara, koja je trajala mjesecima. Popularniji premijer Bavarske i čelnik CSU-a Markus Söder u konačnici je jučer priznao poraz i podržao čelnika CDU-a Armina Lascheta, no ta je odluka razočarala stranačku bazu koja je velikom većinom preferirala Södera.

Pitanje je koliko je njegov konačni izbor utjecao na rezultate ankete, koja je provedena od 13. do 20. aprila. Laschet je tek 20. potvrđen kao kandidat, što znači da je barem 2000 ispitanika - oni ispitani do 19.4. - dalo svoje mišljenje prije nego što su se demokršćani odlučili za njega. Isto tako, Baerbock je potvrđena kao kandidatkinja Zelenih tek 19., pa ni njen izbor ne može biti jedini zaslužan za njihov povijesni rezultat, iako je sigurno imao utjecaja.

Baerbock do sada nije obnašala nikakvu dužnost u saveznoj vlasti. Zastupnica je u Bundestagu, gdje predstavlja nekadašnju istočno njemačku pokrajinu Brandenburg. Kao tinejdžerka bila je uspješna gimnastičarka na trampolini, te je osvojila tri brončane medalje na prvenstvima u Njemačkoj.

Zeleni i Annalene Baerbock sigurno će biti dio buduće savezne vlade - ili kao vodeća stranka i kancelarka, ili kao partner u koaliciji. Ukoliko izbore dočekaju kao pojedinačno najjača stranka, što nikako nije nemoguće, Baerbock će imati širok izbor potencijalnih koalicijskih partnera.

Koalicija s CDU kao manjom strankom vladi bi dala kontinuitet i stabilnost, ali bi vjerovatno uzrokovala i trzavice po nizu pitanja o kojima se Zeleni i demokršćani ne slažu - od energetske tranzicije, odnosa s Rusijom pa do ograničenja brzine na njemačkim autocestama. Zeleni se protive i vojnim intervencijama širom svijeta, kao i razvoju njemačke industrije oružja, koju CDU podržava.

Prirodnija bi koalicija bila sa socijaldemokratima s kojima imaju znatno više dodirnih tačaka, poput socijalnih programa i imigracijske politike. No, njemačke socijaldemokrate (SPD) iscrpile su godine koalicije s Merkel, te je po Forsinoj anketi tek na 13% podrške. Zeleno-crvenoj koaliciji tada bi trebao i treći član, ili liberalni FDP ili lijeva Ljevica (Die Linke).

FDP, koji trenutačno ima 12%, bi se sigurno protivio rastu deficita, na koji računaju i Zeleni i SPD kako bi proveli svoje planove. Socijalistički nastrojena Ljevica tek je na 7%, ali i to bi moglo biti dovoljno da osigura većinu mogućoj zeleno-crveno-crvenoj vladi.

Ukoliko se Nijemci pred izbore, što je isto moguće, odluče da bi ipak radije glasali za sigurniju opciju i ako CDU izađe kao pojedinačno najjača stranka, Baerbock bi tada mogla birati hoće li podržati Lascheta kao kancelara, a zauzvrat inzistirati na provedbi programa Zelenih, ili bi pokušala osigurati većinu s nekom kombinacijom SPD-a, FDP-a i Ljevice - u kojem slučaju bi i dalje mogla sebi osigurati mjesto kancelarke.

Ekstremno desna Alternativa za Njemačku (AfD) po Forsi ima 12%, a već je duže zacementirana u anketama na oko 11-12%, i njena popularnost niti raste niti pada, bez obzira na skandale koji potresaju stranku. AfD-u je osigurano mjesto u opoziciji, jer niti jedna od preostalih njemačkih stranaka nema namjeru koalirati s njima.