Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock obećala je nedvosmislenu njemačku podršku Ukrajini tokom posjete Kijevu u ponedjeljak dok su dvije strane pokušavale suziti razlike u pogledu ukrajinskog zahtjeva za oružjem kako bi se zemlja pripremila za mogući napad iz Rusije.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Baerbock i njezin ukrajinski kolega Dmytro Kuleba rekli su da niko neće moći zabiti klin razdora između njihove dvije zemlje, a Baerbock je naglasila da je Njemačka spremna platiti visoku ekonomsku cijenu kako bi obuzdala Moskvu, piše Reuters.
No, također je bilo zabune oko toga hoće li se Baerbock sastati s predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Dva diplomatska izvora kazala su da je sastanak otkazan, iz ureda Zelenskog kažu da takav sastanak nije zakazan, dok je Kuleba rekao da izostanak takvog sastanka ne treba shvatiti kao znak nesuglasica.
Ukrajinski dužnosnici javno su kritikovali Njemačku jer odbija prodati odbrambeno oružje Kijevu i zbog njezine očite nevoljkosti da zaustavi protok plina kroz plinovod Sjeverni tok 2 iz Rusije ako Moskva pokrene napad.
Baerbockin posjet Kijevu, njezin drugi u tri sedmice, jedan je u nizu posjeta visokih dužnosnika iz država članica NATO-a kojima je namjera pokazati solidarnost s Ukrajinom budući da je Rusija okupila preko stotinu hiljada vojnika u blizini svojih granica.
Moskva kaže da ne planira napad, ali traži sigurnosne garancije od Zapada, uključujući obećanje da Ukrajina nikada neće pristupiti NATO-u, zahtjev za koji je vojni savez rekao da nije prihvatljiv. Zapadne sile zaprijetile su Rusiji novim sankcijama ako pokrene napad.
"Mi stojimo uz Ukrajinu", reklao je Baerbock. "Niko neće uspjeti zabiti klin između nas", rekla je i dodala: "Dragi Dmitro, znaš da možeš računati na Njemačku."
Baerbock je dodala da je lopta bila prebačena u moskovsko dvorište kako bi se situacija deeskalirala.
Kuleba je rekao da Baerbock nije pokušala natjerati Ukrajinu na ustupke uoči novih planiranih pregovora između Ukrajine, Rusije, Njemačke i Francuske koji bi se trebali održati u Berlinu.
O pitanju oružja, Kuleba je rekao: "Bio je to iskren razgovor - ovdje imamo različite stavove. Ali naš zadatak je… tražiti zajednički jezik i rješenja. I mislim da smo danas pronašli zajednički jezik i nacrt rješenja. Sada ćemo čekati korake njemačke vlade."
UKRAJINA TRAŽI VOJNU OPREMU
Baerbock je u Kijevu razgovarala dan prije dolaska francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji se u ponedjeljak u Moskvi sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Njemačka i Francuska susponzori su mirovnih pregovora između Ukrajine i snaga koje podržava Rusija koje se bore protiv separatističkog sukoba u istočnoj Ukrajini od 2014.
Njemačka također ima najbliže ekonomske veze s Moskvom od bilo koje velike zapadne sile, kupujući polovicu svog prirodnog plina od Rusije. To je Berlinu dugo davalo snažan poticaj da održi glatke odnose s Moskvom.
Ukrajina je pritiskala Njemačku za vojnu opremu. Prema prošlosedmičnom pismu ukrajinske ambasade, koje je objavio Reuters, Kijev traži protuzračne i proturaketne sisteme, oružje protiv dronova i opremu za deminiranje.
Kriza predstavlja prvi veliki vanjskopolitički test za kancelara Olafa Scholza, koji je preuzeo dužnost prošle godine nakon 16 godina vodstva Angele Merkel, i koji se suočava s podjelama unutar svoje koalicije oko toga kako odgovoriti na ruski pritisak.
Scholz se u ponedjeljak u Bijeloj kući trebao sastati s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, a sljedeće sedmice posjetit će Kijev.
U glavnom gradu Ukrajine, Baerbock je posjetila vojnu bolnicu koju financira Njemačka i odletjet će u utorak rano u istočnu Ukrajinu, bliže bojišnici osmogodišnjeg rata Ukrajine sa snagama koje podržava Rusija.