Politika

Antikorupcioni tim FBiH sutra želi predstaviti neke rezultate rada. Šta su oni? Ubleha ispred čijeg nosa se dešavaju najveće afere

Fadila Novalića Sebija Izetbegović nabavka malina respiratora UNSA

Zanimljiva najava stigla je na adrese medija u kojoj se novinari pozivaju na press-konferenciju Antikorupcionog tima Vlade FBiH.

Cilj poziva je, kako se navodi, prezentacija rezultata rada (?) te planovi novoimenovanog šefa ovog tima Eldana Mujanovića.

Šta je uopće Antikorupcioni tim Vlade FBiH?

Radi se o klasičnoj ublehi koja je služila za uhljebljavanje podobnika koji neće prstom mrdnuti da pronađu korupciju i koja do sada nije pokazala nikakve rezultate. Nije jasno kakve će se razultati predstaviti kada je se Antikorupcioni tim do sada nije ni jednom oglasio po pitanju brojnih kriminalni i koruptivnih afera.

Šef ovog tima bio je Sead Lisak, koji je nedavno preminuo, pa ga je očigledno na toj funkciji naslijedio Mujanović.

Pored Lisaka, članovi su bili: Ana Papac, Mirsad Bajraktarević, Magdalena Baotić, Mustafa Bisić, Faruk Zubčević, Saida Kastrat i Dijana Smajilagić.

No, šta radi ovaj tim?

U suštini ništa. Raport se već bavio radom ovog obesmišljenog vladinog tijela.

Pokojni Lisak tada nam je kazao kako Fadil Novalić i Vlada FBiH 'podržavaju nezavisni rad Antikorupcioniog tima', ali nije jasno kako onda nije bilo nikakvih rezultata.

Zanimljivo je da se Antikorupcioni tim nije oglašavao ni o jednoj aferi koja je drmala Vladu FBiH.

Npr. ovaj uhljebarski tim nije poslao ni saopćenje kada je federalni premijer Novalić uhapšen u jednoj od najodvranijih koruptnih afera ikad - sumnjivoj i traljavoj nabavci malina-respiratora za koje su ljekari tvrdili da su ubijali ljude.

Afera je imala je sve elemente klasičnoj kriminalno-političkog trilera u kojoj su glavnu ulogu igrali prvaci SDA - Novalić, Asim Sarajlić, Fikret Hodžić i Fahrudin Solak.

Nije ovom timu bilo problematično ni to što su se pojavili navodi o lažnoj diplomi direktorice KCUS-a (dijelom federalna insituticija). Iako je Tužilaštvo pokrenulo traljavu istragu i iako su procurili očiti dokazi da u cijeloj priči oko diplome Sebije Izetbegović (trebali reći: kadar SDA) nešto opasno smrdi, Antikorupcioni tim nije smatrao potrebnim obratiti se i upozoriti Vladu i premijera da bi trebalo maknuti ljekare sumnjivih diploma dok se ne raščiste stvari.

Nije ovom timu boraca protiv korupcije ništa smrdilo ni s aferom Hranjen, kao ni s aferom Pretis, ni brojnim drugim koje su tresle kompletnu entitetsku vladu, ali očito ne dovoljno da se i njih pokrene.

A šta bi ovaj tim uopće trebao raditi?

Ruku na srce, oni nemaju (a kako bi im se to i dalo) operativne nadležnosti. No, ono što mogu i trebaju jeste prikupljati informacije, primati prijave od uposlenika i građana te analizirati i proslijeđivati nadležnim tužilaštvima.

Umjesto da bude korektiv kriminalnim naravima i namjerama vladajućoj strukturi, ovaj tim ima faktički savjetodavnu ulogu što cijelu priču o borbi protiv korupcije pretvara u mačiji kašalj i obesmišljava kompletnu ideju.

Zbog svega toga, teško je očekivati da će recimo ovaj pretenciozno nazvani Antikorupcioni tim npr. predložiti javni registar javnih nabavki - kako Novalić i novalići više ne bi mogli lagati da nisu, a jesu nabavili malina-respiratore preko poljoprivrednog gazdinstva - ili recimo registar uplata iz budžeta, dodjele poticaja, zaposlenih… Dakle, teško je očekivati da će bar prepisati sistem kojeg je uveo Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo.