Na početku sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, na čijem stolu je usvajanje rezolucije u Srebrenici, obratila se Antje Leendertse, predstavnica Njemačke, zemlje koja je, uz Ruandu, predlagač rezolucije.
"Ujedinjene nacije nastale su nakon Drugog svjetskog rata koji je pokrenula Njemačka i tu je da spriječi takve zločine", kazala je Leendertse i dodala da se te greške ne smiju ponoviti.
Dodala je da su prije 30 godina 8.372 osoba sistemski pogubljene u Srebrenici.
"Jedanaestog jula počela su pogubljenja i trajala su nekoliko dana. Prethodno imenovanje Srebrenice, kroz rezoluciju EU, zaštićenom zonom nije to spriječilo.
Ovaj čin doveo je do nezamislive patnje, što onih koji su ubijeni, što onih koji su preživjeli. Mi želimo da damo podršku onima koji su preživjeli", kazala je njemačka predstavnica.
Istakla je da će odluka da 11. juli bude dan sjećanja i obilježavanja gneocida u Srebrenici premostiti ovaj jaz u institucionalnom pamćenju koji postoji te da je ovo rezolucija koja prati sličan model koji je već usvojen za Ruandu.
"Nacrt rezolucije, potcrtavaju međunarodni sudovi, sadrži jezik koji se suprotstavlja negiranju genocida i glorificiranju ratnih zličina.
Lažni navodi su česti, ovo nije rezolucija usmjerana protiv toga, nije protiv Srbije. Ako je protiv nekoga, onda je protiv počinilaca genocida. Sudite tekstu po njemu, po onome što se desilo", rekla je Leendertse.
Dodaje da ova rezolucija ima podršku raznih zemalja, uključujući i zemlje regiona.
"Uključili smo i prijedloge Crne Gore koji objašnjavaju individualnu krivicu i ne može se pripisati niti jednoj etničkoj skupitni niti narodu. Ovo će pomoći pomirenju između svih etničkih grupa koje su bile uključene u ratove i preživjele stravične gubtke.
Podjednako žalimo za svim žrtva.
Veliki je uspjeh međunarodne zajednice proteklih decenija što se izvršioci genocida mogu izvesti pred lice pravde", istakla je Leendertse.