Prije najave o otvaranju NFC čipa iPhonea, Appleov pristup NFC tehnologiji bio je izrazito restriktivan. NFC čip u iPhoneima bio je primarno rezerviran za Appleove vlastite usluge, specifično Apple Pay i Apple Wallet. Ova ekskluzivnost značila je da su vanjski developeri imali ograničen pristup NFC mogućnostima iPhonea, što je izazivalo nezadovoljstvo među konkurentima i regulatorima.
Restriktivni pristup
Appleova kontrola nad NFC čipom prvenstveno je proizlazila iz sigurnosnih razloga, tvrdio je Apple, zbog održavanja sigurnog i privatnog korisničkog iskustva. NFC čip, zajedno sa Secure Elementom, koristio se za sigurno pohranjivanje osjetljivih informacija na uređaju, tako da transakcije provedene putem Apple Paya budu zaštićene. Ovaj pristup bio je dio Appleove šire strategije održavanja strogo kontroliranog ekosistema, gdje je integracija hardvera i softvera optimizirana za sigurnost i performanse.
Međutim, ovaj restriktivni pristup suočio se s regulatornim izazovima, posebice od strane Evropske komisije, koja je optužila Apple za kršenje zakona o tržišnom natjecanju sprječavanjem konkurenata da pristupe NFC tehnologiji neophodnoj za beskontaktna plaćanja. Istraga Evropske komisije istaknula je zabrinutost da Appleove prakse guše konkurenciju na tržištu mobilnih plaćanja, potičući Apple da preispita svoj stav kako bi izbjegao potencijalne kazne koje su mogle iznositi milijarde dolara.
Apple se otvara
Kao odgovor na ove pritiske, Apple je pristao otvoriti svoju NFC tehnologiju, prvo u Evropskom ekonomskom prostoru (EGP), a zatim i šire. Ova odluka usklađena je sa zahtjevima EU-ovog Zakona o digitalnim tržištima, koji cilja osigurati pošteno tržišno natjecanje na digitalnim tržištima.
Ova promjena otvara vrata za širok spektar novih aplikacija. Na primjer, koristiti iPhone kao digitalni ključ za automobil ili koristiti mobitel kao iskaznicu ili čak kao ključ za hotelsku sobu.
Ipak ne potpuno otvaranje
Appleom, zatražiti potrebna ovlaštenja i platiti povezane naknade. Osim toga, Apple uvodi nove API-je koji koriste Secure Element, namjenski čip za sigurno pohranjivanje osjetljivih podataka. Ovaj čip radi zajedno sa Secure Enclaveom, koji upravlja enkripcijom i biometrijskim podacima. Ovo osigurava da samo ovlašteni developeri koji ispunjavaju specifične industrijske i regulatorne standarde mogu koristiti API-je, a transakcije ostaju sigurne i privatne.
Iako će ova promjena imati globalni utjecaj, početno izdanje NFC i Secure Element API-ja bit će dostupno samo u odabranim regijama, uključujući Australiju, Brazil, Kanadu, Japan, Novi Zeland, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države. Apple planira proširiti dostupnost na dodatne regije u budućnosti.