bilježio privatne razgovore

Apple pristao platiti 95 miliona dolara zbog tužbe povezane sa Siri

Nagodba od 95 miliona dolara, koja čeka odobrenje američkog okružnog suca Jeffreyja Whitea, odnosi se na optužbe da su razgovori nepropisno snimani od strane Siri i dijeljeni s trećim stranama bez pristanka korisnika.

Tužba je podnesena 2019. godine nakon što je otkriveno da je Appleov virtualni asistent nenamjerno bilježio privatne razgovore zbog slučajnih aktivacija. To se događalo zbog zvukova sličnih naredbi za buđenje "Hey Siri". Tužitelji tvrde da su snimke zatim dijeljene s analitičarima i oglašivačima, što je polučilo ciljano oglašavanje temeljeno na privatnim razgovorima. Apple, iako negira protuzakonito postupanje, odlučio je platiti nagodbu kako bi izbjegao daljnje medijske kontroverze.

Sumnja korisnika počela je kada su primijećeni iznenađujuće relevantni oglasi neposredno nakon spominjanja određenih proizvoda ili usluga u privatnim razgovorima. Primjerice, neki su korisnici dobili oglase za Air Jordan tenisice i Olive Garden restorane nakon što su ih spomenuli, dok je jedan korisnik primio oglase za hirurški zahvat nakon privatnog razgovora sa svojim ljekarom.

Globalno obustavili program analize

Nagodba obuhvaća korisnike uređaja s aktiviranom Siri značajkom od 17. septembra 2014. do kraja prošle godine. Sporazum predviđa isplate do 20 dolara po kvalificiranom uređaju sa Siri funkcijom, poput iPhonea i Apple Watcha. Apple se također obvezao izbrisati snimke prikupljene prije oktobra 2019. godine te objaviti korisnicima kako da s postavkama reguliraju privatnosti za Siri. Iako Apple odbacuje sve optužbe o nedoličnom postupanju, globalno su obustavili svoj program analize. Najavili su da će korisnici ubuduće moći sami odlučiti žele li da se njihovi razgovori koriste u marketinške svrhe.

Iznos nagodbe jednak devet sati njihovog profita

Apple nije jedini koji prikuplja podatke iz razgovora korisnika putem naizgled bezazlenih digitalnih asistenata. Slične tužbe i istrage pokrenute su protiv drugih tehnoloških divova, poput Googlea i Amazona, zbog njihovih praksi s glasovnim asistentima. Iznos nagodbe od 95 miliona dolara zapravo je zanemariv za Apple, predstavljajući tek oko devet sati njihovog profita, s obzirom na to da je njihov neto prihod u posljednjoj fiskalnoj godini iznosio 93,74 milijarde dolara, odnosno oko 260 miliona dolara dnevno. Za mnoge korisnike isplata od 20 dolara po uređaju djeluje više simbolično nego značajno.