NOVA ISTRAGA

Apple se suočava s još jednom potencijalnom kaznom u Evropskoj uniji

Regulatori Evropske unije zaduženi za borbu protiv monopola, optužili su Apple za kršenje još jednog pravila, a to je onemogućavanje slobodne komunikacije developera s krajnjim korisnicima, kao i nemogućnost sklapanja ugovora s njima.

Sve ovo dolazi u trenucima kad se Apple suočava s još jednom istragom novih naknada nametnutih programerima aplikacija. Kazne, ako do njih dođe, mogle bi američku kompaniju koštati nekoliko milijardi dolara.

Evropska komisija, koja je također antimonopolski i tehnološki regulator EU-a poslala je preliminarne nalaze Appleu nakon istrage pokrenute u martu.

No, ovaj put je riječ o prvoj optužbi koja se temelji na Zakonu o digitalnim tržištima, čiji je cilj osigurati jednake uvjete za sve na tržištu, bez da im oni najveći štete svojim praksama. Ujedno, rok za donošenje konačne odluke po ovom pitanju je do marta iduće godine. U slučaju da dođe do kazne, ona bi iznosila do deset posto godišnjeg globalnog prihoda Applea.

Iz američke kompanije tvrde da su svoje poslovanje prilagodili odredbama Evropske unije, no istraga će pokazati je li to uistinu tako. Ono što je već potvrđeno jest da developeri mogu uključiti poveznicu koja preusmjerava korisnika na web stranicu gdje može sklopiti ugovor. No, problematično je što Apple naplaćuje za omogućavanje početne akvizicije novog korisnika od strane developera putem App Storea.

U pitanju je naknada za osnovnu tehnologiju, "putovanje" korisnika u više koraka za preuzimanje i instaliranje alternativnih trgovina aplikacija na iPhone uređajima i zahtjevi podobnosti za developere da ponude alternativne trgovine aplikacija ili dirktno distribuiraju aplikacije s weba na iPhone uređajima.

Apple je u martu uveo nove naknade u EU-u, koje uključuju naknadu za temeljnu tehnologiju developerima aplikacija čak i ako ne koriste nijednu od njegovih usluga plaćanja, što je izazvalo kritike.

Stroga pravila, tvrde u Appleu, su odgodila predstavljanje funkcija temeljenih na umjetnoj inteligenciji, što znači da korisnici u Evropskoj uniji neće dobiti što i u ostatku svijeta, no iz Evropske komisije navode da je tako jer su u američkom divu svjesni da to što njihova tehnologija trenutno nudi utječe na konkurentnost i bila bi kršenje regulativa unutar EU-a.