Misteriozno, drevno linearno elamitsko pismo, koje se koristilo između 2300. i 1800. godine prije Krista na području južnog Irana možda je konačno dešifrirano, iako su neki stručnjaci još uvijek skeptični.
Dodatno, moguće je da artefakti korišteni za dešifriranje natpisa nisu nabavljeni na zakonit način.
Danas je očuvano samo oko 40 poznatih primjera linearnog elamitskog pisma, zbog čega ga je teško u potpunosti dekodirati. No, stručnjaci u novom istraživanju tvrde da su uspjeli.
Naime, drugi naučnici su ranije uspjeli dešifrirati neke linearne elamitske natpise, a autori nove studije nadovezali su se na te prethodne radove uspoređujući sistem pisanja u osam linearnih elamitskih natpisa s tekstovima pisanim na klinopisu.
Klinasto pismo je već dešifrirano. S obzirom na to da datira iz otprilike istog vremenskog razdoblja, vjerovatno sadrži imena istih vladara i njihove titule te koristi neke od sličnih izraza za opisivanje vladara.
"Svakoga ko se pobuni protiv Puzur-Sušinaka treba uništiti"
Stručnjaci navode da su putem te procedure uspjeli otkriti šta znače mnogi drugi simboli elamitskog pisma, no da je i dalje ostalo nepoznato oko 3.7 posto elamitskih znakova. Naime, ovo pismo ima više od 300 simbola koji predstavljaju različite zvukove, poput znaka u obliku polumjeseca koji zvuči kao "pa", piše Science Alert.
Tim je preveo jedan kratki tekst koji kaže: "Puzur-Sušinak, kralj Awana. Božanstvo Insušinak ga voli." Dodaje da svakoga ko se pobuni protiv Puzur-Sušinaka treba uništiti. Naučnici u istraživanju navode da će u budućnosti biti objavljeno više prevoda cjelovitih tekstova.
Arheolog Francois Desset sa Univerziteta u Teheranu i Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) odbio je komentarisati ove rezultate. Live Science je kontaktirao nekoliko drugih stručnjaka koji nisu bili povezani s istraživanjem i zatražio njihovo mišljenje. Većina je ili odbila komentar ili nije odgovorila na vrijeme za objavu članka.
Asirolog s Oxforda: Ti natpisi su sumnjivi, možda se radi o krivotvorinama
Međutim, asirolog Jacob Dahl sa Univerziteta Oxford iznio je svoje mišljenje i kazao da je sumnjičav prema nalazima. On proučava proto-elamitsko pismo i nije se složio s izjavom arheologa u studiji u kojoj se navodi da su proto-elamitski i linearni elamski blisko povezani.
Dodatno, brine ga što je tim pri svojoj analizi koristio natpise pronađene na arheološkom nalazištu Konar Sandal iz brončanog doba, koje se nalazi blizu Jirofta, grada u Iranu.
"Ti natpisi imaju sumnjiva obilježja, možda se radi o krivotvorinama. Mada artefakti iz Konar Sandala ne pripadaju grupi od osam novih natpisa koji su bili ključni za dešifriranje, upitna je činjenica da su ih uopće koristili", rekao je Dahl.
Odakle potječu natpisi?
Stručnjaci nisu tačno sigurni odakle potječe osam linearnih elamitskih natpisa. Sedam se nalazi u kolekciji Houshanga Mahboubiana, dok je osmi u kolekciji Martina Schoyena, norveškog biznismena i kolekcionara.
Norveška policija je 24. augusta 2021. zaplijenila natpis u vlasništvu Schoyena i stotine drugih artefakata u njegovoj zbirci.
U izvještaju koje je u martu objavio Muzej kulturne historije u Oslu stoji da Schoyen "nije uspio dostaviti dokumentaciju o legalnoj nabavci iz Irana i da dokazi ukazuju na pljačku, krijumčarenje i nezakonitu trgovinu".
U julu je kolekcija Schoyen kritizirala ovo izvješće i navela da su ove optužbe neosnovane.
"Advokaturom se bavim više od 40 godina i pročitao sam ogroman broj izvještaja. Nikad nisam vidio neko koje je ovako slabo utemeljeno", rekao je advokat Cato Schiotz koji zastupa Schoyena.
Desset je 2018. napisao da mu je Mahboubian rekao da su artefakti izvezeni u Evropu prije 1970. Iransko istraživanje provelo je metaluršku i hemijsku analizu na artefaktima iz Mahboubianove zbirke i nije pronašlo dokaze o krivotvorenju.
Istraživanje naziva The Decipherment of Linear Elamite Writing objavljeno je u časopisu Zeitschrift fur Assyriologie und Vorderasiatische Archaologie