historija

Arheolozi nakon zemljotresa otkrili malu glinenu pločicu staru 3500 godina. Fascinantno je šta na njoj piše

Arheolozi su otkrili malenu pločicu staru 3500 godina ispisanu klinastim pismom tokom iskapanja na lokaciji u Turskoj koja bi mogla rasvijetliti kakav je bio život u kasnom brončanom dobu.

Klinasto pismo, jedan od najstarijih oblika pisma, koristilo se diljem starog Bliskog istoka.

Klinopisom su zabilježeni sumerski, akadski i drugi jezici Mezopotamije, regije u kojoj se razvila najranija poznata civilizacija na svijetu, a to je današnji Irak. Visoko obrazovani pisari stvarali su prepoznatljive likove u obliku klina pomoću trske na glinenim pločicama.

Čini se da je novopronađena ploča, koja datira iz 15. stoljeća prije Krista, služila kao potvrda s popisom stavki. Napisan akadskim klinastim pismom, drevni natpis opisuje kupnju velike količine namještaja.

"Vjerujemo da će ova ploča, teška 28 grama, pružiti novu perspektivu u smislu razumijevanja ekonomske strukture i državnog sustava kasnog brončanog doba", rekao je Mehmet Ersoy, turski ministar kulture i turizma, u izjavi.

Veličina tableta je samo 4,2 x 3,5 centimetra s debljinom od 1,6 centimetara. Istraživači su pronašli artefakt ispred vrata drevnog grada Alalakha, sada poznatog kao arheološki humak i nalazište Tell Atchana, piše CNN.

Ali možda je još iznenađujuće to što je malena ploča pronađena u srpnju tokom restauratorskih radova nakon razornih potresa. Nakon prirodne katastrofe, arheologija je postala oblik oporavka i liječenja zajednice, rekao je voditelj iskapanja dr. Murat Akar.

Narudžba drevnog namještaja

Britanski arheolog Sir Leonard Woolley prvi je iskopao grad Alalakh 1930-ih. Otkrio je arhivu klinastih ploča u tvrđavi koja se nalazi uz vrata, rekao je dr. Jacob Lauinger, izvanredni profesor asirologije na Sveučilištu Johns Hopkins u Baltimoreu.

"Nova ploča dolazi ili iz te iste arhive ploča ili iz druge neiskopane one u tvrđavi, i u nekom trenutku ju je voda isprala do vrata", rekao je Lauinger.

Lauinger i Zeynep Türker, doktorandica na odjelu za bliskoistočne studije Johnsa Hopkinsa, trenutno prevode i proučavaju ploču s Akarom, koji je izvanredni profesor na odjelu za arheologiju na Sveučilištu Mustafa Kemal u Turskoj.

Nalazi će biti objavljeni u recenziranoj studiji koju vodi Türker, ali do sada njihov prijevod tableta otkriva kupnju otprilike 200 ili više drvenih stolova, stolica i taburea. Dok druge ploče iz Alalakha spominju proizvodnju namještaja na tom mjestu, ništa nije dostiglo razmjere onih navedenih na novootkrivenoj ploči, rekao je Lauinger.

Tim proučava veze ploče s drugim pločama koje je iskopao Woolley, kao i klinastim pločama koje spominju namještaj s drugih nalazišta iz kasnog brončanog doba.

Administrativni tekstovi, poput onog pronađenog u Alalakhu, bilježe broj sirovina i gotovih proizvoda koje su radnici palače stvorili, distribuirali i koristili, rekao je.

"Iz tog razloga, oni pružaju nevjerojatan uvid u drevno društvo i ekonomiju Alalakha - mi doslovno čitamo knjigovodstvene račune drevnog računovođe od prije gotovo 3500 godina!" Lauinger je rekao u e-poruci.

Ali tim također pokušava razlučiti kako se ploča uklapa u širi kontekst društva koje je u to vrijeme živjelo unutar drevnog grada. Istraživači vjeruju da je namještaj izrađen otprilike u isto vrijeme, a ne u serijama malih narudžbi koje su se gomilale tijekom vremena. Tim sada želi istražiti različite povijesne scenarije koji bi zahtijevali toliko komada namještaja.

"Je li to bilo za neku posebnu prigodu u Alalakhu poput kraljevskog vjenčanja?" rekao je Lauinger. „Je li to moglo biti za vjerski festival? Je li Alalakh proizvodio namještaj za izvoz? Nadamo se da ćemo uspjeti isključiti neke od ovih scenarija i time dokazati da su drugi vjerojatniji."

Spašavanje izgubljenog grada

Nakon što su Woolleyeva iskapanja završila krajem 1940-ih, mjesto je ostavljeno da propada gotovo jedno stoljeće, a priroda je vratila Tell Atchana, rekao je Akar. Nalazište je bilo u krhkom stanju i gotovo neprepoznatljivo nakon što je bilo prekriveno gustim spletom duboko ukorijenjene divlje biljke zvane sirijski mesquite kada su Akar i njegovi kolege počeli transformirati mjesto 2012. godine.

Od 2019. tim je preuzeo težak zadatak zaštite, jačanja i očuvanja arhitekture drevnog grada od opeke od blata.

Zatim su se u veljači 2023. dogodili višestruki potresi duž crte rasjeda oko 1 kilometar od Tell Atchana. Potres magnitude 7,8 pogodio je 6. veljače 2023. 11 gradova u jugoistočnoj Turskoj i sjevernoj Siriji, a devet sati kasnije uslijedio je potres magnitude 7,5. Treći potres magnitude 6,3 i 40 000 naknadnih potresa dogodili su se 14 dana kasnije. Desetine hiljada života je izgubljeno.