Nauka

Arheolozi rendgenski snimili 3.000 godina stare crteže iz Egipta: Otkriće je uznemirujuće

Egipat

Egipat je decenijama u fokusu istraživača. Prije više od 3.000 godina, drevni egipatski umjetnici zabrljali su kod crtanja kraljevskog portreta koji je otkriven u grobnici unutar goleme nekropole, sugerira nova studija koju prenosi Live Science. Slika faraona Ramzesa II (vladao oko 1279. pr. Kr. do 1213. pr. Kr.) nalazi se u grobnici dužnosnika po imenu Nakhtamun, koji je pokopan u blizini Tebe (današnji Luksor). Na slici faraon ima strnjike na licu i suočava se s figurom čije se crte ne mogu dobro vidjeti. To je navelo nekadašnje naučnike da predlože da slika prikazuje faraona kako oplakuje smrt svog oca, faraona Setija I (vladao je oko 1294. pr. Kr. do 1279. pr. Kr.), ali novo skeniranje portreta sugerira suprotno.

Koristeći prijenosnu verziju X-ray fluorescence imaging (XRF), tehnike koja koristi rendgenske za određivanje hemijskog sastava predmeta, tim je skenirao sliku Ramzesa II i još jedno umjetničko djelo s nekropole, otkrivajući detalje koji nisu vidljivo golim okom. Međutim, ne slažu se svi s novim tumačenjima tima o slici Ramzesa II niti s prijedlozima studije o tome kada je ovo umjetničko djelo stvoreno.

Šta se zapravo događa na slici

Tim je otkrio da se Ramzes II zapravo suočava s Ptahom, drevnim egipatskim bogom povezanim s obrtnicima. Skeniranje "pokazuje da Ramzes II stoji ispod kultnog baldahina, dok je ustoličena figura ispred njega očito bog Ptah, a ne njegov preminuli otac Seti I", napisao je tim u studiji. Tim je također otkrio da je Ramzes II prikazan s "izbočenom Adamovom jabučicom", napisao je tim, napominjući da je to "detalj koji se zanimljivo nikad ne prikazuje u staroegipatskoj umjetnosti".

Štaviše, faraon je izvorno prikazan kako nosi ono što su stari Egipćani nazivali "shebyu ovratnikom", koji se sastoji od "nekoliko voluminoznih zlatnih lanaca formiranih od velikih i teških lećastih perli", napisali su istraživači u studiji, prenosi Live Science. Ovaj je ovratnik bio popularan u 20. dinastiji (oko 1186. pr. Kr. do 1070. pr. Kr.), ali nije korišten tokom vladavine Ramzesa II., rekao je tim. Prema istraživačima, shebyu ovratnik je prebojan i zamijenjen "wesekh" ogrlicom, plosnatim komadom nakita koji se nosio tokom vladavine Ramzesa II.

Na temelju otkrića ogrlice, tim misli da je slika izvorno nacrtana u 20. dinastiji, decenijama nakon smrti Ramzesa II. Vjerovatno su to ispravili kad su umjetnici shvatili da su naslikali pogrešnu vrstu ogrlice na Ramzesu II, napisali su autori studije. Izbočena Adamova jabučica na Ramzesu II možda je dodana tokom ovog ponovnog slikanja, vjerovatno greškom, rekao je za Live Science autor studije Philippe Martinez, molekularni arheolog sa Univerziteta Sorbonne i Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS).

Ima još nejasnoća

Nije jasno zašto je Ramzes II prikazan sa strnjikama na bradi. To je neuobičajeno jer bi se faraon obično prikazivao obrijan ili s bradom. Peter Brand, profesor povijesti na univerzitetu u Memphisu i autor knjige "Ramesses II: Egypt's Ultimate Pharaoh" (Lockwood Press, 2023.), koji nije bio uključen u studiju, nije se složio s nekim nalazima. Brand je rekao da njegovo vlastito istraživanje pokazuje da su se shebyu ovratnici nosili tokom vladavine Ramzesa II., te misli da slika datira u kasno vrijeme vladavine Ramzesa II.

"Visoke proporcije kraljeve plave krune i njegov nos u obliku 'dlijeta' u skladu su s kasnijim godinama njegove vladavine kao što se vidi na reljefima u Karnaku, kompleksu hrama u Tebi koji je bio posvećen bogu Amonu-Ra", rekao je Brand. Također se nije složio s autorima oko izbočene Adamove jabučice na slici, rekavši da nije jedinstvena na staroegipatskim portretima. Osim slike koja prikazuje Ramzesa II, tim je analizirao još jednu grobnu sliku iz nekropole. Za ovu sliku, koja prikazuje vlasnika grobnice po imenu Menna, skeniranje je otkrilo više detalja o ruci koja je bila preslikana, ali je još uvijek lako vidljiva golim okom. Arheolozi nastavljaju istraživati Egipat.