Ispod hrama u drevnom ruševinama grada Taposiris Magna na egipatskoj obali, arheolozi su otkrili golemi, spektakularni tunel koji stručnjaci nazivaju "geometrijskim čudom", piše Science Alert.
Tokom tekućih iskapanja i istraživanja hrama, Kathleen Martinez sa Univerzitata Santo Domingo u Dominikanskoj Republici i kolege otkrili su strukturu 13 metara ispod zemlje. Tunel visok 2 metra bio je probijen kroz nevjerovatnih 1305 metara pješčenjaka.
Njegov dizajn, prema egipatskom Ministarstvu turizma i antikviteta, nevjerovatno je sličan 1036 metara dugom Eupalinosovom tunelu – akvaduktu iz 6. stoljeća prije Krista na grčkom otoku Samosu. Često nazivan čudom inženjerstva, cijev je u svoje vrijeme bila dizajnom i konstrukcijom bez presedana.
Iako tunel Taposiris Magna nije bez premca, njegova konstrukcija je jednako impresivna.
Dijelovi tunela Taposiris Magna uronjeni su u vodu, iako ostavimo po strani njegovu sličnost s tunelom Eupalinos, njegova namjena je trenutno nepoznata.
Martinez, koji radi u Taposiris Magni od 2004. u potrazi za izgubljenom grobnicom Kleopatre VII, vjeruje da bi tunel mogao biti obećavajući trag. Prethodno su iskapanja otkrila tragove koji su, čini se, upućivali na slavnu kraljicu i posljednjeg od Ptolomeja.
Taposiris Magna osnovao je oko 280. g. pr. n. e. Ptolomej II., sin glasovitog generala Aleksandra Velikog i jedan od Kleopatrinih predaka (ona je sama vladala od 51. g. pr. n. e. do svoje smrti 30. g. pr. n. e.). Tim vjeruje da je hram bio posvećen bogu Ozirisu i njegovoj kraljici, božici Izidi – božanstvu s kojim je Kleopatra bila u snažnoj vezi. Tamo su pronađeni novčići s imenima i likovima Kleopatre i Aleksandra Velikog, kao i figurice Izide.
U hramu su također pronađena grobna okna koja sadrže grčko-rimske grobove. Moguće je da su – ako se uopće tamo nađu – Kleopatra i njezin suprug Marko Antonije pokopani u sličnim grobnicama.
Budući radovi mogli bi dati više informacija o tome može li novi tunel dovesti do ovih davno izgubljenih grobnica.
Sljedeća faza bit će istraživanje obližnjeg Sredozemnog mora. Između 320. i 1303. godine niz potresa pogodio je obalu, uzrokujući da se dio hrama uruši i da ga progutaju valovi. Osim toga, iskapanja su prije otkrila mrežu tunela koji se protežu od jezera Mariout do Mediterana.
Bez obzira jesu li grobnice pronađene ili ne, temeljito iskopavanje ovih ruševina moglo bi nam reći više o tajanstvenom drevnom gradu. U tunelu su već pronađena neka blaga: komadi keramike i pravokutni blok vapnenca.
Kao što je tadašnji ministar za antikvitete Zahi Hawass rekao 2009., "Ako otkrijemo grobnicu Kleopatre i Marka Antonija, to će biti najvažnije otkriće 21. stoljeća."