brojne reakcije

Arnaut odgovorio Plenkoviću: U slučaju Ilijaza Pilava ništa nije fabricirano

Hrvatski premijer Andrej Plenković danas je izjavio kako je presuda Sejdić-Finci "fabricirana".

Naravno, ovakva izjava izazvala je brojne reakcije, a među najkonkretnijima je bio ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj, Damir Arnaut.

"Srebrenički hirurg dr. Ilijaz Pilav kandidovao se za člana Predsjedništva BiH na Općim izborima 2006.

Njegova osnovna motivacija bila je da nastavi služiti svojoj zajednici, nakon što je pakao Srebrenice proživio operišući najteže slučajeve bez anestezije i drugih osnovnih sredstava.

Kandidatura mu je odbijena sa idućim obrazloženjem: "𝐈𝐥𝐢𝐣𝐚𝐳 𝐏𝐢𝐥𝐚𝐯 𝐬𝐞 𝐢𝐳𝐣𝐚𝐬𝐧𝐢𝐨 𝐤𝐚𝐨 𝐁𝐨𝐬̌𝐧𝐣𝐚𝐤…𝐩𝐚 𝐧𝐣𝐞𝐠𝐨𝐯𝐚 𝐤𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐧𝐢𝐣𝐞 𝐨𝐯𝐣𝐞𝐫𝐞𝐧𝐚 𝐨𝐝 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐧𝐞 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐢𝐳𝐛𝐨𝐫𝐧𝐞 𝐤𝐨𝐦𝐢𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐁𝐢𝐇". To je bila moja motivacija da ga zastupam pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu.

Pristati na takvo obrazloženje, pokušati ga opravdati, ili pak omalovažiti borbu protiv tog apartheida nazivajući je fabriciranom nije u skladu sa temeljnim principima na kojim počiva Evropska unija i evropski pravni poredak.

Naprotiv, politička je obaveza Bosne i Hercegovine na evropskom putu da ovu diskriminaciju otkloni, a moralna je obaveza svih dobronamjernih ljudi da u tom pomognu.

Šta više, presude Pilav, Sejdić-Finci i "sve ostale presude koje u tom smjeru idu," stvorile su i pravnu obavezu za bh. institucije da to urade, a za druge potpisnice Daytonskog sporazuma da te napore ne opstruiraju jer Ustav BiH, koji je sastavni dio tog sporazuma, u članu II. propisuje direktnu primjenu i primat Evropske konvencije za ljudska prava i njenih protokola u Bosni i Hercegovini. To je, ujedno i jedina odredba tog Ustava koja se amandmanima "ne može eliminisati niti umanjiti bilo koje od prava i sloboda" koje ona garantuje.

Ove činjenice ponavljam na svim sastancima u Njemačkoj, gdje se još uvijek nemali broj zvaničnika iznenadi da u Evropi još uvijek postoji mjesto gdje neko ne može biti kandidat na izborima samo zbog svoje etničke pripadnosti. Potom isti zvaničnici u pravilu izraze svoje zaprepaštenje da primat u priči o izmjenama izbornog zakona nije na takvim osobama, već na kandidatima kod kojih diskriminacija ne postoji.

Zbog pobjede u slučaju Pilav sam, između ostalog, dobio Haas nagradu svog univerziteta - UC Berkeley - koja se svake godine dodijeljuje diplomantu "koji ima istaknuta dostignuća u službi svojoj matičnoj zemlji". Ta nagrada, te potpuna, a ne fabricirana, posvećenost evropskim vrijednostima i vladavini prava me motivišu da te napore nastavim, naveo je Arnaut.