Profesor doktor Asim Mujkić govorio je za Raport o događaju koji je okupirao cijelu planetu, a određene refleksije ima i na dešavanja kod nas.
Naravno, riječ je o sukobu na Bliskom istoku, ratu Izraela protiv Palestinaca koji postaje sve suroviji...
"Mislim da, kada je Bliski istok u pitanju, već postoji niz rezolucija koje su donešene tokom proteklih decenija. One daju dobar okvir za mirno rješenje ovog sukoba.
Dakle, pruža se prilika, što je i predviđeno dokumentima, da se uspostave dvije države.
To je rješenje o kojem smo danas čuli i od samog Bidena (Joe Biden, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, op. a). Rješenje je tu.
Dvije države
Dvije države, ili jedna mada je to malo teža varijanta nakon svega ovoga, mogle bi da riješe probleme na tom području", kaže Mujkić.
On dodaje da takav okvir za rješenje situacije podrazumijeva veće napore međunarodne zajednice, pogotovo Ujedinjenih naroda, a "ne, recimo, onakvo ponašanje kako smo vidjeli prema generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu (žestoke kritike i čak traženje njegove ostavke iz Izraela, o.p)".
"Šta god se uradilo, ova sadašnja situacija je neodrživa. Mislim da će se steći uslovi da se pristupi tome, jer nema drugog rješenja", smatra Mujkić.
Razloge zašto se ova kriza nije do sada riješila vidi u tome što se ne radi samo o odnosu dvije države ili dva naroda...
"To je zaista jedan krupan problem. Naime, govorimo o lokaciji koja je po sebi zapaljiva. Dakle, ne govorimo samo o Izraelu i Palestini, govorimo i o Saudijskoj Arabiji, Iranu, Iraku, Siriji, Libanu...
To je jedan daleko širi problem. Govorimo i o decenijama Hladnog rata, koji je također značajno ometao svako rješenje. Govorimo i nizu velikih geopoltičkih silnica koje se tu presijecaju.
Međutim, mislim da dolazimo do trenutka kad će se, što kažu, karte morati staviti na stol", stava je Mujkić.
Koliko se sve što se dešava daleko od nas može odraziti na nas...
Indirektno, može. Već vidimo otprilike pravce u kojima bi se stvari mogle odvijati. Dakle, mi smo šampioni da se nekako problemi na globalnoj ravni, lako kod nas primaju i poprimaju etničke konotacije.
Kod nas su sporni i američki izbori
Kod nas su sporni bili i američki izbori između Donalda Trumpa i Hillary Clinton, a kamoli ova pitanja", konstatira Mujkić.
Vjeruje da ovaj sukob, izuzev nekoliko radikalnih izjava, neće u Bosni i Hercegovini ostaviti nekog posebnog traga...
"Posebno zbog toga što iz naše zemlje imamo prilično odmjerene izjave, da terorizam nikad nije bio niti će biti rješenje, uz izražavanje, naravno, solidarnosti sa stradalnicima u Gazi.
Mislim da je to odmjeren i pravičan pristup koji će nas, ako ga budemo slijedili, držati podalje od podjela koje su sve više ideološke prirode, jer vidimo da se dijele i evropska društva.
Sve to govori da sazrijevaju stvari, sazrijevaju procesi kada bi se ovom problemu moralo stvarno i iskreno posvetiti", riječi su Mujkića.
Ipak, morali smo pitati Mujkića kako komentira gotovo svakodnevno medijsko "bombardiranje" ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, koji javno poziva sigurnose agencije da mu "dostave informaciju o tome da li je moguć teroristički napad u BiH i da li bi državljani BiH mogli da ga izvrše u Evropi ili svijetu"?
Blisko im zaoštravanje
"Naravno, nije isključeno da postoje snage kojima je zaoštravanje blisko. Otprilike, i znamo ko bi mogao zloupotrijebiti, ako gledamo od situacije na Kosovu pa rovite situacije u Crnoj Gori, moglo bi nekima u ovom dijelu svijeta da pogoduje za dodatno zaoštravanje.
Međutim, istina je najbolje oružje. I prije su se ovdje priviđale desetine hiljada mudžahedina i terorističkih ćelija. I, naravno, to se pokazalo besmislenim i jeftinim populističkim trikom.
Nemojmo misliti ni trenutka da ovaj dio svijeta nije pokriven najrelevantnijim obavještajnim službama koje možda ne bi pravile toliku poviku, ali bi sigurno reagirale na vrijeme.
Mislim da je to što Nešić i slični njemu govore usmjereno na medije i podizanje nekih tenzije koje ne vjerujem da će uhvatiti ovdje nekog korijena", rekao je Mujkić.