SVEMIRSKA STANICA

Astronauti snimili zapanjujući prizor u Zemljinoj atmosferi: Pogledajte koja se boja pojavila na samom rubu planete

U zadivljujućoj novoj slici s Međunarodne Svemirske Stanice (ISS), Zemljin horizont obasjan je zlatnim sjajem

U zadivljujućoj novoj slici s Međunarodne Svemirske Stanice (ISS), Zemljin horizont obasjan je zlatnim sjajem, stvarajući prizor izvanredne ljepote.

Zračni sjaj uhvaćen je na novoj fotografiji i nastaje kada sunčeva svjetlost interagira s atomima i molekulama u Zemljinoj atmosferi. NASA je podijelila fotografiju 21. januara, prikazujući svijetli zlatni sjaj koji se proteže iznad Zemlje, uz narančasto-crvenu traku na tamnom kontrastu zvjezdane pozadine.

Fotografija je snimljena na visini od 415 kilometara dok je svemirska stanica letjela iznad Tihog okeana na sjeveroistoku od Papue Nove Gvineje, prema opisu slike NASA.

Sjaj je rezultat interakcije u gornjoj atmosferi Zemlje, gdje molekule dušika, kisika, natrija i ozona postaju "uzbuđene" ultraljubičastim zračenjem od sunca i, zauzvrat, emitiraju svjetlost sudarajući se jedna s drugom. Ovaj spektakl svjetlosti najbolje je vidljiv noću, pa je nedavna fotografija snimljena visokom ekspozicijom, omogućujući dovoljno svjetla da uđe u kameru i vidi Zemlju i zvjezdano nebo.

Šta se sve nalazi na slici

Svemirska stanica putuje brzinom od 8 kilometara u sekundi, orbitirajući Zemlju svakih 90 minuta, prolazeći kroz 16 izlazaka i zalazaka sunca u 24-satnom periodu. Svemirska stanica doživljava otprilike 45 minuta dnevnog svjetla i 45 minuta noći u svakoj revoluciji.

Osim šarenog zlatnog sjaja, fotografija bilježi bijele, nježne vrhove oblaka iznad tamnoplave boje Tihog okeana. Dio same svemirske stanice također je uspio ući u kadar, uključujući modul za pristajanje Prichal i višenamjenski laboratorijski modul Nauka, oboje u vlasništvu ruske svemirske agencije Roscosmos.

Prichal, prikazan na lijevoj strani slike, spojen je na Nauku, pružajući pet dostupnih priključnih vrata za više ruskih svemirskih letjelica, zajedno s mogućnostima prijenosa goriva. Modul Nauka, koji se koristi za provođenje eksperimenata kao primarni laboratorij ruske segmenta ISS-a, stigao je na svemirsku stanicu u julu 2021., slijedeći ga Prichal u novembru 2021. godine.