Istraživači su otkrili daleku galaksiju s diskom koja ima iznenađujuće slične karakteristike našem Mliječnom putu i mogla bi promijeniti naše razumijevanje načina nastajanja galaksija.
Galaksija, koja je nazvana REBELS-25, daleko je urednija nego što postojeća nauka sugerira da bi trebala biti za svoju starost, prema istraživanju koje su vodili astronomi sa Univerziteta Leiden u Nizozemskoj.
REBELS-25 puno je mlađa od naše galaksije, ali već ima istu rotaciju i strukturu, umjesto da se doima nezgrapno i haotično kao druge rane galaksije, rekli su istraživači u izjavi, prenosi CNN.
"Prema našem razumijevanju formiranja galaksija, očekujemo da će većina ranih galaksija biti malena i izgledati neuredno", rekla je u izjavi Jacqueline Hodge, astronomka sa Univerziteta Leiden i koautorica studije.
Rane galaksije imaju tendenciju spajanja i razvijanja glatkijih oblika nevjerovatno sporo, pri čemu su našem Mliječnom putu bile potrebne milijarde godina da razvije uredne strukture, rekli su istraživači.
Svjetlost koja dopire do Zemlje s REBELS-25 emitirana je samo 700 miliona godina nakon što je svemir formiran prije 13,8 milijardi godina, što je iznenađujuće kratko vrijeme da je postao tako uredan, rekli su.
"Vidjeti galaksiju s takvim sličnostima s našom Mliječnom stazom, u kojoj snažno dominira rotacija, dovodi u pitanje naše razumijevanje koliko brzo galaksije u ranom Svemiru evoluiraju u uređene galaksije današnjeg svemira", rekla Lucie Rowland, doktorandica na Univerzitetu Leiden i prvi autor studije, stoji u saopćenju.
Rotacija i struktura galaksije promatrani su pomoću Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) teleskopa u sjevernom Čileu.
Tim je također pronašao podatke koji upućuju na još razvijenije značajke, poput spiralnih krakova, i planiraju provesti još promatranja kako bi potvrdili postoje li oni doista.
"Pronalaženje daljnjih dokaza o razvijenijim strukturama bilo bi uzbudljivo otkriće, budući da bi to bila najudaljenija galaksija s takvim strukturama koje su dosad opažene", rekao je Rowland.
Andrew Blain, profesor astrofizike na Univerzitetu Leicester, koji nije bio uključen u rad, rekao je da je REBELS-25 "malo neobičan", ali "nije revolucija".
Blain je istaknuo ulogu ALMA-e u pronalaženju pravog primjera vrste galaksije koja je prije bila proizvedena samo u simulacijama.
"Bez ALMA-e nije bilo mogućnosti identificiranja primjera - i zato što bi pojedinačni primjeri bili preslabi da bi se otkrili u razumnom vremenu, a dovoljno veliki uzorak kandidata nije se mogao pretražiti", rekao je za CNN. "ALMA također otkriva detalje finije od ranijih teleskopa."
Blain je rekao da je potrebno više istraživanja prije nego što naučnici promijene svoje razumijevanje formiranja galaksija.
"Pitanje bi bilo jesu li oni vrlo rijetki ili svaka galaksija prolazi kroz ovakvu fazu", rekao je. "Ako su uobičajeni, modeli će se morati doraditi."
Dave Clements, profesor astrofizike na Imperial College London, koji nije bio uključen u rad, rekao je da je "prilično iznenađenje" pronaći galaksiju poput REBELS-25.
“Smatra se da je tadašnji svemir bio puno haotičniji, s očekivanim interakcijama i spajanjima galaksija koje bi poremetile relativno krhku strukturu diska. Pa ipak tako izgleda REBELS-25”, rekao je za CNN.
„Je li to samo vrlo neobična galaksija, koja je vodila neočekivano miran život do trenutka kada smo je vidjeli, ili nam ova opažanja govore da rane faze formiranja galaksije ne funkcioniraju onako kako mi mislimo? U ovom trenutku ne znamo.”