Astronomi su otkrili, kako vjeruju, najveću eksploziju ikada viđenu.
Eksplozija je više od 10 puta sjajnija od bilo koje zabilježene zvijezde koja eksplodira - poznate kao supernova, piše BBC.
Do sada je trajalo više od tri godine, mnogo duže od većine supernova koje su obično vidljivo svijetle tek nekoliko mjeseci.
Jedna teorija je da je eksplozija nastala kada je ogroman oblak gasa progutala crna rupa.
Bljesak na nebu prvi je put automatski detektovan i snimljen 2020. godine od strane Zwicky Transient Facility u Kaliforniji. Ali tek godinu dana kasnije astronomi su ga otkrili češljajući podatke.
Događaj su nazvali AT2021lwx. U to vrijeme su mislili da je neupadljiv jer nije bilo naznaka koliko je daleko i stoga nije bilo moguće izračunati njegovu svjetlinu.
Prošle godine je tim koji je predvodio Philip Wiseman sa Univerziteta u Sautemptonu analizirao svjetlost sa događaja, što im je omogućilo da izračunaju njegovu udaljenost - 8 milijardi svjetlosnih godina. Wiseman je opisao trenutak kada je otkrio sjaj ovog fenomena.
"Mislili smo 'o moj Bože, ovo je nečuveno!'".
Tim je bio potpuno zbunjen šta je moglo izazvati nešto tako sjajno. U naučnoj literaturi nije bilo ničega što bi moglo objasniti nešto što je bilo tako sjajno i da je tako dugo trajalo, kaže Wiseman.
"Većina supernova i poremećaja plime i oseke traje samo nekoliko mjeseci prije nego što nestanu. Da nešto bude svijetlo dvije i više godina bilo je odmah vrlo neobično."
Njegova teorija je da je eksplozija rezultat ogromnog oblaka plina, vjerovatno hiljadama puta većeg od našeg Sunca, koji je progutala supermasivna crna rupa.
To bi poslalo udarne talase po svemiru i ostavilo pregrijane ostatke oblaka koji okružuju crnu rupu poput džinovske prstenaste krofne.
Smatra se da sve galaksije imaju džinovske crne rupe u srcu. Wiseman vjeruje da bi tako snažne eksplozije mogle igrati važnu ulogu u onome što on opisuje kao "skulptura" centra galaksija.
"Moglo bi biti da su ovi događaji, iako izuzetno rijetki, toliko energični da su ključni procesi za to kako se centri galaksija mijenjaju tokom vremena."
Prema riječima Roberta Masseya koji je zamjenik izvršnog direktora Kraljevskog astronomskog društva, sada je u potrazi za još ogromnim eksplozijama poput ove.
"Nikada ranije nismo vidjeli ništa slično, a sigurno ne u ovom obimu", rekao je za BBC News.
"Bio bih zapanjen da je ovo jedini ovakav objekat u svemiru."
Wiseman se nada da će otkriti još ovakvih događaja s novim teleskopskim sistemima koji će biti dostupni u narednih nekoliko godina.
Tim sada namjerava prikupiti više podataka o eksploziji - posmatrajući objekt na različitim valnim dužinama, uključujući rendgenske zrake, koji bi mogli otkriti temperaturu objekta i koji bi se procesi mogli odvijati na površini. Oni će također provesti nadograđene računske simulacije kako bi provjerili da li se poklapaju s njihovom teorijom o tome šta je izazvalo eksploziju.
Prošle godine, astronomi su otkrili najsjajniju eksploziju dosad, eksploziju gama zraka poznatu kao GRB 221009A, koja je trajala nešto više od deset sati. Iako je ovo bilo svjetlije od AT2021lwx, trajalo je samo djelić vremena, što znači da je eksplozivna snaga eksplozije AT2021lwx bila daleko veća.