istraživanje svemira

Astronomi otkrili zvijezdu 30 puta veću od Sunca, ali jedno drugo otkriće ih je zaprepastilo

Astronomi su otkrili novu zvijezdu koja je 30 puta veća od Sunca i mogla bi natjerati na preispitivanje teorija o evoluciji zvijezda.

Zvijezda, označena kao J0524-0336 i udaljena oko 30.000 svjetlosnih godina od Zemlje, ima šokantno visoku koncentraciju elementa litija u usporedbi sa Suncem u njegovoj trenutnoj starosti ili drugim zvijezdama slične starije dobi.

Ovo je problem za naše razumijevanje načina na koji zvijezde stvaraju teže elemente nuklearnom fuzijom jer je litij lak element; trenutni modeli sugeriraju da se lagani elementi gube kroz ovaj proces u korist težih elemenata poput ugljika i kisika.

Ne samo da je J0524-0336 bogat litijem, već ima i odgovarajući nedostatak teških elemenata.

Astronomi su otkrili J0524-0336 dok su tražili starije zvijezde u Mliječnoj stazi. Zvijezda je u kasnijim fazama svog života, što znači da je klasificirana kao "razvijena zvijezda", i nabubri, a povećanje veličine također je čini svjetlijom.

Nakon otkrića ove zvijezde, istraživači su krenuli u otkrivanje njenog kemijskog sastava pomoću metode zvane spektroskopija. Budući da različiti elementi emitiraju i apsorbiraju svjetlost na karakterističnim valnim duljinama, promatranje izlazne svjetlosti zvijezde ili "spektra" može otkriti njezin sastav i omjer elemenata koje sadrži.

"Otkrili smo da J0524-0336 sadrži 100.000 puta više litija nego sunce u svojoj sadašnjoj starosti", rekao je voditelj tima i istraživač sa Sveučilišta Florida Rana Ezzeddine u izjavi. "Ova količina dovodi u pitanje prevladavajuće modele o tome kako zvijezde evoluiraju i može sugerirati prethodno nepoznat mehanizam za proizvodnju ili zadržavanje litija u zvijezdama."

Nepoznata faza u zvjezdanoj evoluciji — ili nešto drugo?

Tim nije potpuno u neznanju o uobičajenom kemijskom sastavu ove zvijezde.

Imaju nekoliko potencijalnih hipoteza za objašnjenje zašto je J0524-0336 toliko neobičan. Jedna je mogućnost da je zvijezda možda u fazi zvjezdane evolucije koja nikada prije nije opažena. Alternativno, kada se zvijezda povećala, možda je obavila planet u orbiti ili čak obližnju zvijezdu. Ako je to nebesko tijelo bilo bogato litijem, možda je u njega unijelo element J0524-0336. I, ako se takva apsorpcija dogodila relativno nedavno, J0524-0336 možda nije imao vremena potrebno za spajanje tog litija s težim elementima.

Ezzeddine je sugerirao da je sadržaj litija u J0524-0336 toliko velik da su oba mehanizma možda bila u igri.

Tim će morati nastaviti promatrati zvijezdu kako bi utvrdio koji mehanizam stoji iza ovog neobičnog rezultata, ili je doista oboje - ili je krivac nešto sasvim drugo.

Ezzeddine i kolege sada namjeravaju nastaviti proučavati J0524-0336, nadajući se da će provesti kontinuirani program praćenja kako bi vidjeli mijenja li se i kako njegov sastav.

"Ako pronađemo nakupinu prašine u zvjezdanom disku oko zvijezde ili prsten krhotina i materijala koji se izbacuju iz zvijezde, to bi jasno ukazivalo na događaj masovnog gubitka, kao što je interakcija zvijezda", zaključio je Ezzeddine. "Ako ne promatramo takav disk, mogli bismo zaključiti da se obogaćivanje litija događa zbog procesa koji se tek treba otkriti, a koji se odvija unutar zvijezde."

Istraživanje tima objavljeno je na istraživačkom repozitoriju arXiv i bit će predstavljeno u časopisu The Astrophysical Journal.