Svijet

Australija se protivi američkom progonu Juliana Assangea

Australski premijer Anthony Albanese izjavio je u utorak da njegova vlada čvrsto stoji protiv Sjedinjenih Američkih Država zbog krivičnog progona osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, australskog državljana koji se bori protiv izručenja iz Velikr Britanije na osnovu optužbi za špijunažu Sjedinjenih Država.

Vlada Albaneseove Laburističke stranke lijevog centra tvrdi od pobjede na izborima u 2022. da bi SAD trebale prekinuti potjeru za 52-godišnjakom.

Četiri godine u zatvoru

Assange je četiri godine proveo u londonskom zatvoru boreći se protiv izručenja.

Američki državni sekretar Antony Blinken usprotivio se australskom stavu tokom posjete toj zemlji u subotu. Rekao je da je Assange optužen za “veoma ozbiljno kriminalno ponašanje” objavom gomile povjerljivih američkih dokumenata prije više od decenije.

"Razumijem zabrinutost i stavove Australaca. Mislim da je veoma važno da naši prijatelji ovdje shvate našu zabrinutost u vezi s tim pitanjem", izjavio je Blinken novinarima.

Albanese je u utorak rekao:

"Ovo je trajalo predugo. Što je dosta, dosta je".

Kazao je novinarima da Blinkenovi javni komentari odražavaju stavove koje iznosi administracija predsjednika Joea Bidena tokom privatnih razgovora sa zvaničnicima australske vlade.

"Ostajemo veoma čvrsti u našem stavu i našim predstavljanjima američkoj vladi. Nastavit ćemo to činiti", dodao je Albanese.

Optužbe za špijunažu

O Assangeu, čija se sloboda naširoko smatra testom utjecaja Australije na Bidenovu administraciju, razgovarano je na godišnjim bilateralnim sastancima u australskom gradu Brisbaneu prošle sedmice između Blinkena i australske ministrice vanjskih poslova Penny Wong.

Wong je u subotu rekla novinarima kako Australija želi da se optužbe "dovedu do kraja".

Australija ostaje dvosmislena o tome treba li SAD odustati od krivičnog gonjenja ili sklopiti sporazum o priznanju krivice.

Assange se suočava sa 17 optužbi za špijunažu i jednom optužbom za zloupotrebu kompjutera zbog WikiLeaksove objave stotina hiljada povjerljivih diplomatskih i vojnih dokumenata 2010. godine.

Američki tužioci navode da je on pomogao obavještajnoj analitičarki američke vojske Chelsea Manning u krađi povjerljivih diplomatskih depeša koje je WikiLeaks kasnije prenosio i objavljivao vojne datoteke, dovodeći živote u opasnost.

Australija tvrdi da postoji raskorak između američkog tretmana Assangea i Manning.

Pravna bitka

Tadašnji američki predsjednik Barack Obama preinačio je 35-godišnju kaznu Manning na sedam godina. To joj je omogućilo puštanje na slobodu u 2017.

Assange se nalazi u zatvoru visoke sigurnosti Belmarch otkako je uhapšen 2019. godine jer nije platio kauciju tokom odvojene pravne bitke.

Prije toga, proveo je sedam godina u ambasadi Ekvadora u Londonu kako bi izbjegao izručenje Švedskoj gdje bi se suočio s optužbama za silovanje i seksualno zlostavljanje.

Švedska je odustala od istrage seksualnih zločina u 2019. jer je prošlo previše vremena.

Prošle sedmice, Assangeov brat Gabriel Shipton pozvao je Australiju da pojača pritisak na SAD.

"Svakim danom američka administracija ignoriše australsku javnost o Julianovoj slobodi. Postaje sve jasniji i jasniji pravi položaj Australije u alijansi", rekao je Shipton, misleći na bilateralni sporazum o sigurnosti potpisan 1951. godine, prenosi FENA.