Pristrasnost, licemerje i netransparentnost aktera međunarodne zajednice u kontekstu budućnosti države Bosne i Hercegovine, proizvodi stalnu neizvjesnost i strah, koji su probudili revolt kod njenih građana i spremnost da se takvoj situaciji, u kojoj se najvažnija pitanja rješavaju iza 'zatvorenih vrata', odupru svim demokratskim sredstvima. Istaknuto je to danas na redovnoj sesiji Asocijacije nazavisnih intelektualaca “Krug 99” o temi “Građanskim otporom protiv života u strahu”.
Uvodničarka sesije Azra Zornić, apelantica pred Evropskim sudom za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu, upozorila je kako se psiho-fizička tortura nad bh. gađanima, koja traje duže od 30 godina, počevši od opsade Sarajeva, teških ratnih zločina i genocida u Srebrenici, do nametanja mirovnog rješenja na štetu žrtava agresije, nastavila političkim i diplomatskim sredstvima, te sijanjem nesigurnosti i straha od novih sukoba.
"Uz svesrdnu pomoć dijela Evropske unije (EU) i pojedinih američki diplomata ta agresija naših susjeda nastavlja se i dan danas, s tim što se to ovaj put radi diplomatskim pritiscima putem 'bjelosvjetskih pregovarača', koji dolaze u BiH ili nepripremljeni ili pak pogrešno informisani o stvarnom stanju na terenu", smatra Zornić.
Istaknula je, istovremeno, kako vrhunac licemjerja predstavlja neizvjesnost koja je proistekla iz spekulacija o tome da bi visoki predstavnik Christian Schmidt mogao nametnuti izmjene Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH u korist grupe okupljene oko HDZ-a, pritom ignorirajući činjenicu da Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava ima supremaciju nad domaćim zakonodavstvom, kao i presude ESLJP-a.
"Građani su spremni u svakom momentu da koriste sva raspoloživa demokratska sredstva u borbi protiv takvih namjera, kojima se produbljuju podjele i jača segregacija, te pokušava uvesti aparthejd, čime bi na 'mala vrata' bila omogućena vladavina manjine nad većinom u BiH", potcrtala je uvodničarka.
Na neutemeljenost spomenutih nakana ukazao je i član Predsjedništva Kruga 99 i uvodničar Bojan Šošić, napominjući kako su protesti koji su počeli u julu, artikulirani oko konkretnih zahtjeva, te da nisu usmjereni protiv visokog predstavnika Christiana Schmidta, niti protiv OHR-a kao institucije.
Ono na čemu je, prema njegovim riječima, nužno ustrajati, bez iznimke, jesu principi i vrijednosti koji vrijede u EU, uključujući poziv na stvarno provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, kao i svih i cijelih odluka Ustavnog suda BiH, te preporuka Ekspertnog izvještaja o pitanjima vladavine prava u BiH i puta koji je zacrtan u četrnaest ključnih prioriteta formulisanih u Mišljenju Evropske komisije.
Dodao je kako pritom treba imati u vidu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) i Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, koja je ugrađena u Ustav BiH (Anex 4. DS).
"Ono što je bio temelj za pokretanje građanskih protesta, jeste izrazita netransparentnost vođenja cijelog procesa, prije svega, od aktera internacionalne zajednice", kazao je Šošić.
Kako je precizirao, neobjašnjivo je i neodrživo da “neko o tako važnim pitanjima, o našim sudbinama i našim životima odlučuje iza zatvorenih vrata, pritom ignorišući Evropsku konvenciju, presude ESLJP-a i mnoštvo drugih odluka i principa koje smo spomenuli”.
"Sve su to pitanja, zbog kojih mi ne smijemo odustati dok ne dobijemo ispravne i dosljedne odgovore", poručio je Šošić, zalažući se za kreiranje demokratskog ambijenta u BiH, temeljenog na načelima kakva vrijede u EU, a kojoj bh. građani streme, uključujući i načelo „jedan čovjek, jedan glas“.