Politika

Bacaju li se u Njemačkoj vakcine protiv korone?

Svjetski prvak u izvozu, specijalista za logistiku, država koja je jako dobro organizovana - Njemačka u svijetu ima dobru reputaciju, kada je riječ o efikasnosti i administraciji.
To boli mnoge ljude u ovoj zemlji, jer organizacija u borbi protiv pandemije stoljeća protiče poprilično problematično. I dalje je prisutan veliki broj infekcija i nedostatak kapaciteta za testiranje zbog čega Nijemci imaju sve manje strpljenja u borbi protiv pandemije. A tu je i najveći problem: vakcinisanje protiv koronavirusa i zastoji u vakcinisanju, piše Deutsche Welle.

Za samo 2,7 posto Nijemaca je u procesu vakcinisanja postignuta puna zaštita, a 5,7 posto njih je primilo prvu dozu vakcinisanja. Ovo su statistički podaci Saveznog ministarstva zdravlja (od 4. marta). U poređenju na međunarodnom planu zasnovanom na prvoj stopi vakcinacije, prema evidenciji vakcinisanja američke medijske kompanije Bloomberg, Njemačka je tek na 33. mjestu, daleko iza ostalih velikih industrijskih država poput Velike Britanije (31,4) ili SAD-a (16,3). Upravo zbog toga izjave o tome da neophodne doze vakcina navodno moraju biti bačene u Njemačkoj privlače sve veću pažnju. To, između ostalih, tvrdi i šef FDP-a Christian Lindner.

"Dok bi u SAD-u, prema Bidenovim tvrdnjama, svaka odrasla osoba trebala dobiti ponudu za vakcinisanje do kraja maja, u Njemačkoj se vakcine bacaju ili ostaju neupotrijebljene... Katastrofa sa vakcinisanjem ne smije se nastaviti. Potrebno je uskladiti vakcinaciju, testiranje i mjere ukidanja lockdowna", napisao je Christian Lindner na svom Twitter-profilu.

Da li je to tačno? O tome ne postoje podaci na nacionalnom nivou. Savezno ministarstvo zdravlja na upit o ovoj temi upućuje da se odgovori potraže od saveznih pokrajina. Ni Institut Robert Koch (RKI) ne prikuplja takve podatke, kako je za DW potvrdila je glasnogovornica ove ustanove. Zbog toga smo upit poslali nadležnim ministarstvima u svih 16 saveznih pokrajina - i dobili različite odgovore:

Pokrajinske statistike

Iż Ministarstva za socijalna pitanja i integraciju u Baden-Württembergu na pitanje DW-a je rečeno da se odbačene doze vakcina ne bilježe sistematski ali da se to veoma rijetko događa, te da se doze, i ako ostanu neupotrijebljene, koriste za dalju vakcinaciju prioritetne grupe.

U Bavarskoj, kako stoji u odgovoru Saveznog ministarstva zdravstva, postoje specifični podaci o bačenim dozama vakcina. Riječ je 0,2 posto doza koje su bačene od početka procesa vakcinisanja građana ove savezne pokrajine. U apsolutnim brojkama to znači: 3.021 doza od njih 1.608.150 u Bavarskoj je morala biti bačena. Ovaj broj obuhvata i 1.000 doza vakcina koje su se morale baciti u prvim danima njemačke kampanje vakcinisanja, jer nisu bili ispoštovani propisi njihovog lagerovanja i transporta, odnosno rashladnog lanca. "Ostali razlozi za bacanje doza vakcina uključuju lomljenje, premalo vakcine u bočici, greške u primjeni i onečišćenje."

U Berlinu je, kako je istaknuto iż Odjela za zdravstvo berlinskog Senata, do sada zbrinuto samo pet doza vakcina. Ukoliko se, kako je još rečeno, i dogodi da ostane neka doza cjepiva, njom se vakcinišu zaposleni u centrima za vakcinaciju.

Slične odgovore dobili smo i iz ostalih pokrajinskih institucija. U nekim od pokrajina se čak i ne događa da ijedna doza bude bačena, a one koje ostanu neupotrijebljene, koriste se za vakcinisanje njegovatelja, ljekara i prioritetnih grupa.

Obmanjivanje javnosti

Zaključak nakon DW-ove provjere činjenica je da su takve izjave obmanjujuće. Christian Lindner objašnjava da se vakcine bacaju ili ostavljaju da leže. Iako ovo nije u potpunosti pogrešno, jer se, prema našem istraživanju, to zapravo dogodilo tek u nekoliko slučajeva. Ali način na koji to Lindner prikazuje, ne odgovara trenutnom činjeničnom stanju. U mnogim saveznim pokrajinama uopšte se ne bacaju vakcine, a u nekima je riječ o vrlo malom broju doza, dok u nekim pokrajinama nema takvih podataka. Kada se vakcina morala baciti, glavni razlozi bili su problemi s rashladnim lancem ili problemi s kvalitetom vakcina.