Svijet

Barikade, spaljeni leševi, masovne otmice: Krvavi protesti i obračuni bandi bjesne u otočnoj državi

U glavnom gradu Haitija već sedmicu traju krvavi sukobi između lokalnih bandi, demonstranata i policije. Dok u zemlji vlada sveopći haos zbog nestašice hrane i goriva, broj mrtvih svakodnevno raste, a humanitarna kriza prijeti čitavoj zemlji.

Nemiri su izbili 7. jula između dvije kriminalne bande u Cite Soleilu, siromašnoj i gusto naseljenoj četvrti Port-au-Princea.

Dok su pucnjevi odjekivali u sirotinjskim četvrtima gotovo sedmicu, policija, loše opremljena i s nedostatkom osoblja, nije intervenirala, a međunarodne humanitarne organizacije borile su se da isporuče ključne zalihe hrane i pruže medicinsku skrb žrtvama.

Na cesti leže spaljeni leševi

Hiljade porodica koje žive u sirotinjskim četvrtima koje su ovdje nastajale tokom posljednje četiri decenije nisu imale drugog izbora nego ostati skrivenima u svojim domovima bez hrane i vode.

Nacionalna mreža za obranu ljudskih prava javila je da je u prošlosedmičnom nasilju najmanje 89 ljudi ubijeno, a 16 ih se vodi kao nestalo. Još 74 osobe zadobile rane od vatrenog oružja ili nožem.

Mumuza Muhindo, voditeljica lokalne misije Ljekara bez granica, pozvala je u srijedu sve borce da dopuste medicinarima siguran pristup Brooklynu, području Cite Soleila koje je najviše pogođeno nasiljem. Unatoč opasnosti, Muhindo je rekla da je njezina grupa od prošlog petka operirala u prosjeku 15 pacijenata dnevno.

Rekla je da su njezine kolege vidjele spaljene i trule leševe duž ceste koja vodi do četvrti Brooklyn, vjerovatno ili članove bande ubijene u sukobima ili ljude koji su pokušavali pobjeći.

Nestašica goriva, otmice stranaca

Cite Soleil je dom naftnog terminala koji opskrbljuje glavni grad i cijeli sjeverni Haiti, pa su sukobi imali razarajući učinak na ekonomiju regije i svakodnevni život ljudi. Benzinske pumpe u Port-au-Princeu nemaju benzina za prodaju, zbog čega cijene na crnom tržištu vrtoglavo rastu. Ogorčeni vozači taksija na motociklima izgradili su barikade na nekim od glavnih gradskih cesta, a stanovnici su mogli samo na kratka putovanja motociklima unutar svojih četvrti.

To dodatno komplicira njihovu ionako opasnu situaciju jer je posljednjih nekoliko godina Haiti doživio val masovnih otmica, dok bande otimaju ljude svih društvenih slojeva, uključujući strance.

Ohrabrene nedjelovanjem policije, bande su posljednjih sedmica postale sve drskije. Najmanje 155 otmica dogodilo se u junu, u poređenju sa 118 u maju, prema izvještaju koje je objavio Centar za analizu i istraživanje ljudskih prava.

Masovno se bježi iz zemlje

Ogromno siromaštvo i rašireno nasilje uzrokuju da mnogi Haićani bježe u Dominikansku Republiku, s kojom Haiti dijeli granicu, ili u Sjedinjene Države. Bez novca i bez vize, mnogi od njih riskiraju svoje živote ukrcavajući se na improvizirane čamce u nadi da će stići do Floride. Mnogi završe na Kubi ili Bahamima ili ih američke vlasti zaustave na moru i vrate kući. Više od 1200 ilegalnih migranata poslano je natrag na Haiti samo u lipnju, prema podacima vlade, javlja France24.

"Vidimo značajan porast gladi u glavnom gradu i na jugu zemlje, a Port-au-Prince je najteže pogođen", rekao je Jean-Martin Bauer, direktor Svjetskog programa za hranu. Gotovo polovina od 11 miliona stanovnika Haitija već se suočava s nestašicom hrane, uključujući 1,3 miliona koji se suočavaju s humanitarnom krizom, koja prethodi gladi, prema izračunima UN-a.