Svemirski teleskop Hubble pronašao je vodenu paru u atmosferi male kamenite planete koja kruži oko zvijezde izvan našeg Sunčevog sistema.
Egzoplanet GJ 9827d je otprilike dvostruko veći od Zemlje, što je čini najmanjom planetom koja se kreće oko druge zvijezde na kojoj je otkrivena vodena voda.
Iako Hubbleova analiza egzoplanete nije utvrdila postoji li mala količina vodene pare u atmosferi GJ 9827d ili je ona uglavnom sastavljena od vode, ovo je daljnji korak u razumijevanju koliko je uobičajeno prisustvo vode na drugim planetama u našoj galaksiji, piše BBC.
"Ovo je bio prvi put da smo pomoću atmosferske detekcije uspjeli izravno pokazati da planeti s atmosferom bogatom vodom mogu postojati u sustavima drugih zvijezda", rekao je član tima Björn Benneke sa Sveučilišta u Montrealu.
"Ovo je važan korak prema određivanju prevalencije i raznolikosti atmosfera na stjenovitim planetima", dodao je.
Budući da je planet vruć poput Venere i da ima atmosferu punu vodene pare na temperaturi od oko 425 ℃, definitivno nije naročito gostoljubiv za život. Autori istraživanja trenutno razmatraju dvije mogućnosti tumačenja otkrića.
Prema jednom, planet još uvijek ima atmosferu bogatu vodikom koja je prošarana vodom, što ga čini sličnim malenom Neptunu. Prema drugom, on bi mogao biti toplija verzija Jupiterovog mjeseca Evrope, koja ispod ledene kore ima dvostruko više vode od Zemlje.
GJ 9827d je prvobitno otkrio penzionisani NASA Kepler svemirski teleskop 2017. godine.