Nakon dvije decenije na vlasti i više od desetine izbora, turski autoritarni lider Recep Tayyip Erdogan zna kako da odradi posao, piše BBC.
Na kongresu taksista u Istanbulu, nisu ga se mogli zasititi.
Kontrolirao je gomilu poput dirigenta orkestra. Navijali su i pljeskali - i izviždali opoziciju - na znak. Mjesto održavanja je bio kongresni centar na obali u Istanbulu, sagrađen za vrijeme dok je bio gradonačelnik grada.
Skup je dostigao vrhunac kada je predsjednik uputio oproštajni hitac: "Jedna nacija, jedna zastava, jedna domovina, jedna država". Do tada su mnogi ostarjeli vozači bili na nogama, udarajući u zrak ili podižući jednu ruku u znak pozdrava.
Ayse Ozdogan, konzervativno odjevena žena sa maramom, došla je rano sa svojim mužem taksistom da čuje svaku riječ svog vođe. Štaka je bila naslonjena na sjedište pored nje. Bori se da hoda, ali nije mogla ostati podalje.
"Erdogan mi je sve", rekla je uz širok osmijeh, piše BBC. "Ranije nismo mogli doći do bolnica, ali sada se lako krećemo. Imamo prevoz. Imamo sve. On je poboljšao puteve. Izgradio je džamije. Razvio je zemlju brzim vozovima i podzemnim linijama."
Predsjednikova nacionalistička poruka privukla je mnoge u masi, uključujući Kadira Kavlioglua, starog 58 godina, koji vozi minibus već 40 godina. "Budući da volimo svoju domovinu i svoj narod, koračamo postojano iza predsjednika."
"S njim smo na svakom koraku", rekao je, "bilo da cijena krompira i luka raste ili pada. Dragi moj predsjednik je naša nada."
Kada su Turci ranije ovog mjeseca izašli na birališta, nisu glasali novčanikom. Cijene hrane vrtoglavo rastu. Inflacija je 43%.
Ipak, predsjednik Recep Tayyip Erdogan - koji ovdje kontrolira ekonomiju i mnogo toga drugog - izašao je ispred sa 49,5% glasova. To je zbunilo analitičare i naučilo lekciju - čuvajte se istraživanja javnog mnjenja.
Podijeljena zemlja
Njegov rival Kemal Kilicdaroglu, sekularni opozicioni lider, dobio je 44,9%. Dakle, biračko tijelo u ovoj polariziranoj zemlji bilo je podijeljeno – dvije strane su bile neumoljivo suprotstavljene, ali samo 4% jedna od druge.
Ultranacionalistički kandidat, Sinan Ogan, osvojio je neočekivanih 5,2%, čime je takmičenje prešlo u drugi krug. Sada je podržao predsjednika Erdogana.
Zašto je većina glasača ostala uz njega uprkos ekonomskoj krizi i sporom odgovoru vlade na katastrofalne potrese blizance u februaru, koji su ubili najmanje 50.000 ljudi?
„Mislim da je on [krajnji] teflonski političar“, kaže profesor Soli Ozel, koji predaje međunarodne odnose na Univerzitetu Kadir Has u Istanbulu. "On također ima zajednički dodir. To ne možete poreći. On odiše moći. To je jedna stvar koju Kilicdaroglu nema."
Kilicdaroglu, kojeg podržava šestostranačka opoziciona alijansa, nekada je odisao nadom i obećavao slobodu i demokratiju.
Ali nakon razočaranja u prvoj rundi, oštro je skrenuo desno. Sada je manje brižnog djeda, a više nacionalističkog tvrdolinijaša. "To je trka do dna", kaže jedan turski novinar.
"Ovdje najavljujem da ću poslati sve izbjeglice kući nakon što budem izabran za predsjednika, tačka," rekao je Kilicdaroglu na nedavnom predizbornom skupu.
To uključuje više od tri miliona Sirijaca koji su pobjegli od rata kod kuće. To je poruka koja dobro prolazi u Turskoj.
Ko god da bude sljedeći predsjednik Turske, nacionalizam je ovdje već pobjednik. Birači su izabrali najnacionalističkiji i najkonzervativniji parlament ikada, u kojem je Erdoganova vladajuća koalicija AK (Pravda i razvoj) zadržala kontrolu.
Nekim mladim glasačima čini se da je kocka već bačena ovdje. Sjedeći na crvenom kauču ispod zastave duge, Zeynep, 21, i Mert, 23, služe vrući turski čaj i brinu o budućnosti.
Obojica studiraju psihologiju na Univerzitetu Bogazici, cijenjenom sjedištu učenja sa historijom sada potisnutih studentskih protesta. Njihovo prijateljstvo počelo je u univerzitetskom LGBTQ+ klubu, koji je u međuvremenu zatvoren. Gej parade ponosa zabranjene su od 2015.
Tokom predizborne kampanje, predsjednik je ciljao na zajednicu. "Nijedna LGBT osoba ne izlazi iz ove nacije", rekao je on na prepunom skupu u gradu Izmiru. "Ne kaljamo našu porodičnu strukturu. Uspravite se kao muškarac, naše porodice su takve."
Zajednica je sada u sve većem riziku, kaže Mert, koji ima tamnu kosu do ramena i minđuše.
"Sam Erdogan, u svakom govoru, na svakom događaju koji održava, počeo je da nas prikazuje kao mete", rekao je. "Država iz dana u dan pravi neprijatelja od nas."
Novi turski vijek
"Ono što vlada kaže ima uticaj na ljude. Vidite da se to odražava na najbliže, čak i na vašu porodicu. Ako se ovo nastavi, šta dalje? Na kraju uvijek živimo u pripravnosti, uvijek napeti, uvijek u strahu", on je rekao.
Zeynep - koja ima tamne oči i izražajne ruke - još uvijek se nada novoj eri, ali zna da ona možda neće doći. "Ja imam 21 godinu, a oni su ovdje već 20 godina", rekla je.
"Želim promjenu i ako ne vidim da ću biti tužan i uplašen. Više će nas napadati, više će nam uzeti prava. Zabranit će još mnogo stvari, mislim. Ali ipak ćemo nešto učiniti, mi ćemo i dalje će se boriti."
Danas će birači izaći na izbore za prvi drugi krug u svojoj historiji u zemlji na prekretnici.
Prošlo je skoro 100 godina otkako je Tursku osnovao Mustafa Kemal Ataturk kao sekularnu republiku.
Recep Tayyip Erdogan obećava novi "turski vijek" ako bude ponovo izabran.
Njegove pristalice kažu da će postići više razvoja i jaču Tursku. Njegovi kritičari kažu da će to biti manje Ataturka, više islamizacije i mračnije budućnosti.