Politika

Bećirović: Ministar Bevanda snosi krivičnu odgovornost

"I na posljednjom sjednici Doma naroda argumentirano sam govorio o činjenici da država BiH prvi put nakon Dejtona nije imala budžet u prošloj godini.

I evo nemamo budžet još uvijek ni u 2022. godini", istakao je u Denis Bećirović, delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i kandidat za člana Predsjedništva BiH, prenosi Federalna.ba.

"Zamislite koja je potrebna količina političkog nemara da u 2020. godini kada se cijela Evropa i BiH suočavala s pandemijom, da oni koji su bili zaduženi da pripreme budžet za 2021. godinu, a oni to nisu učinili. Trenutno bacaju dimne bombe u javnosti, ali ja želim govoriti o činjenicama, zakonima i procedurama.

Odredbe zakona

Da bi država BiH imala budžet moraju, prije svega, da se ispoštuju odredbe koje stoje u zakonima. To su Zakon o finansiranju institucija BiH, Zakon o fiskalnom vijeću i jedan dio te problematike tretira i Zakon o Vijeću ministara BiH. Ministar finansija gospodin Bevanda (Vjekoslav Bevanda, op.a) u toku svake godine da do 31. januara dostavi instrukcije svim budžetskim korisnicima.

Nakon toga svog dio posla mora obaviti i Direkcija za ekonomsko planiranje, Odjel za makroekonomsku analizu, budžetski korisnici moraju dostaviti svoje projekcije da bi u junu mjesecu Bevanda predložio prema Vijeću ministara već jedan ozbiljniji tekst.

On prema slovu Zakona mora do 1. oktobra u tekućoj godini da dostavi nacrt budžeta Vijeću ministara, onda Vijeće ministara takav nacrt dostavlja Predsjendištvu, a Predsjedništvo ima rok do 1. novembra da to dostavi Parlamentarnoj skupštini BiH.

Kada stvari ovako raščlanite vi jasno uočavate da ovo Vijeće ministara i ministar Bevanda imaju ne samo političku odgovornost, već i krivičnu. Bevanda je naveo jednu stvar o kojoj niko u javnosti BiH do sada ne govori, a to je da Fiskalno vijeće gotovo 10 mjeseci nije zasjedalo ili nije imalo kvoruma i da čak ni federalni premijer Fadil Novalić nije dolazio na sjednice Fiskalnog vijeća."

Naglašava da je ovo pokušaj suspenzije ljudskih prava u BiH.

"Sve su gotovo ljudima u BiH oduzeli, a sada pokušavaju da im oduzmu čak i aktivno i pasivno biračko pravo. U ovom slučaju moraju djelovati paralelno dvije institucije - Tužilaštvo BiH mora ispitati krivičnu odgovornost onih koji pokušavaju da onemoguće izražavanje volje građana BiH i visoki predstavnik koji nema šta da čeka. Ja sam na prošloj sjednici predložio konkretan put ili mapu kako da imamo finansiranje izbora.

Naime, SDP BiH je u Predstavničkom domu u junu 2021. predložio dopune Zakona o finansiranju institucija BiH na način da se član 11 dopuni kako finansirati izbore za vrijeme privremenog finansiranja institucija države BiH. Preldožio sam da to usvoji nadležna komisija, da odmah dan poslije imamo hitnu sjednicu Doma naroda i da to uradi i Vijeće ministara. Odbili su i taj prijedlog. Ovo je dakle jedno ozbiljno ugrožavanje Ustava BiH, zakona države BiH, pa i aneksa 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma."

Bećirović kaže da je krajnji cilj destruktivnih snaga u BiH stagnacija i nazadovanje u BiH.

"U sklopu toga očigledno blokiraju sve državne institucije i sve napore da BiH krene ozbiljnije prema evropskim integracijama i prema članstvu u NATO savezu.

Demokratske promjene

Zbog toga sam jasno rekao - mandat 2018-2022. godina je mandat stagnacije, nazadovanja, stalnog sijanja straha, tenzija. Ljudima u BiH moramo ponuditi nadu. Mi svi u BiH imamo šansu da promijenimo sliku BiH i da mandatni period 2022-2026. bude mandatni period ekonomskog razvoja i stabilnosti."

O kandidaturi za člana Predsjedništva BiH kaže da trenutno ima podršku sedam političkih stranaka.

"Vrlo je izvjesno da će taj broj biti puno veći. Stvorili smo u BiH jedan pokret za demokratske promjene i za pravu slobodnu, evropsku BiH. U tom smislu ja nisam imao nikakve dileme kada je riječ o tome da trebam preuzeti odgovornost ako je to masovno izražena volja prvo građana a nakon toga i brojnih opozicionih političkih partija.

Mi jesmo razgovarali, ali nismo ništa uslovljavali. Mi smo razgovarali o programu. Želim da znamo tačno šta ćemo raditi. Mi moramo zaštititi državu BiH. Procesi u BiH idu u negativnom pravcu. Zbog toga smo danima razgovarali o ozbiljnim državnim temama. Kada sam vidio da svi zajedno imamo tu volju naravno da ne bježim od odgovornosti. Na kraju krajeva 2018. godine dobio sam blizu 200.000 glasova građana BiH. Dan poslije tih izbora, bez obzira na sve sumnje u regularnost tih izbora, rekao sam ljudima nema povlačenja, nema kapitulacije. Nastavljamo se boriti za našu jedinu državu BiH. I želim da ostanem pri svojim riječima", rekao je, između ostalog, Bećirović.