Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se danas videoporukom, u sklopu Međunarodnog dana sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine, koji se po prvi put obilježava u Ujedinjenim narodima (UN) u New Yorku.
Zahvalio je Generalnoj skupštini UN-a na usvajanju Rezolucije i svim državama članicama koje su glasale za istinu i pravdu, podsjetivši da je pravosnažnim presudama najviših sudova UN-a potvrđeno da je nad Bošnjacima u UN sigurnoj zoni Srebrenica počinjen genocid.
Bećirović je istakao da su to sudske presude koje ne mogu biti izbrisane iz historije UN-a i čovječanstva i da se institucionalnom zaštitom naslijeđa tribunala i sudova UN-a štite demokratske vrijednosti i temeljni principi na kojima počiva UN.
"Usvajanjem rezolucije poslana je važna poruka čovječanstvu. UN ne smije zaboraviti na pravosnažne presude svojih sudova o počinjenim genocidima u Ruandi i Srebrenici.
Te presude trebaju biti stalno upozorenje čovječanstvu moramo se svi zajedno boriti da se genocid više nikada, nigdje i nikome ne ponovi", poručio je Bećirović.
Dodao je da je umjesto obmana Generalna skupština UN-a podržala utvrđene pravne činjenice i glasala za jačanje kulture mira i ohrabrivanje pravde, za proces pomirenja u regiji, za osudu glorifikacije ratnih zločinaca, prevenciju genocida, za afirmaciju kulture sjećanja, za dijalog i izgradnju inkluzivnog društva, za suprotstavljanje politikama i ideologijama koje dovode do genocida i za obrazovne sisteme koji će biti u funkciji prevencije genocida.
"Kao predsjedavajući Predsjedništva BiH želim naglasiti da se ratni zločinci ne smiju skrivati iza cijelih naroda. Rezolucija je nova šansa za katarzu i civilizacijsko raščišćavanje s onima koji su odgovorni za genocid. Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, u srcu Evrope, ne smije biti zaboravljen i negiran.
Sjećanjem čuvamo dostojanstvo žrtava i borimo se za sigurnu budućnost novih generacija", zaključio je Bećirović.
Komemoracija u Generalnoj skupštini UN-a je organizovana uz kosponzorstvo stalnih misija pri UN-u Albanije, Australije, Austrije, Bangladeša, Belgije, Bugarske, Kanade, Hrvatske, Danske, Estonije, Finske, Njemačke, Islanda, Irske, Lihtenštajna, Litvanije , Malezije, Nizozemske, Novog Zelanda, Sjeverne Makedonije, Ruande, Slovenije, Švedske i Turske.