Region

Beogradska firma u kojoj su poginule dvije osobe prodavala je rakete Jermeniji u ratu protiv Azerbejdžana

Srpska kompanija “EDePro” iz Beograda, u čijem krugu fabrike u Leštanima je danas došlo do eksplozije u kojoj su poginule najmanje dvije osobe, u žižu javnosti je dospela u septembru prošle godine.

Tada se saznalo da su rakete u čijoj su proizvodnji učestvovali prodavane Jermeniji i da je to oružje korišćeno u napadu na Azerbejdžan. Ova informacija izazvala je diplomatski skandal na relaciji Srbije i Azerbejdžana, prenosi Nova.rs.

Klupko je razotkriveno nakon što je jedan azerbejdžanski portal objavio  fotografije raketa kojima je gađano jedno naselje u toj zemlji. Na njima se vidi da je u njihovoj proizvodnji učestvovala srpska kompanija “EDePro” iz Beograda.

Predmet ugovora

Time je razotkriveno da se oružje proizvedeno u Srbiji ponovo koristi u sukobima između Jermenije i Azerbejdžana u spornoj oblasti Nagorno-Karabah.

Prema podacima koje su Azerbejdžanci dijelili na društvenoj mreži Twitter, Jermenija je snabdjevena sa 21 primjerkom te rakete, u čijoj proizvodnji je učestvovala kompanija „EDePro“, mada se ranije pominjalo da je Jermenija od Srbije kupila ovih deset modifikovanih raketa.

Ovo oružje, prema pisanju NIN-a, bilo je predmet ugovora koje je firma SNS trgovca oružjem Slobodana Tešića "Vektura trans" sklopila sa Ministarstvom odbrane Republike Jermenije 2018., prenosi Nova.rs. Tešićeva firma je prodavala rakete Krušika i firme "EDePro".

Iste godine u maju, kako se sam hvalio, predsjednik Aleksandar Vučić dobijao je počasti u Azerbejdžanu, kada je i potpisan Akcioni plan za strateško parnerstvo i niz biletarnih sporuzuma.

Ime kompanije „EDePro” provlačilo se kroz medije i 2008. godine kada je došlo do eksplozije u njenom pogonu za proizvodnju goriva za protivgradne rakete u Bubanj potoku.

U toj nesreći su povrijeđena trojica radnika, od kojih je jedan nekoliko dana kasnije preminuo. Kako je „Blic“ tada objavio, u policiji im je tada potvrđeno da "EDePro" nije imao dozvolu MUP-a, a nadležni organi tada su provjeravali da li posjeduje i druge potrebne dozvole, zbog sumnje da nisu bili ispunjeni propisani uslovi.

Promjena vlasništva

"EDePro" se i danas bavi istraživanjem i razvojem „u ostalim prirodnim i tehničko – tehnološkim naukama“, ali je ta fabrika registrovana i za proizvodnju i promet NVO (naoružanje i vojna oprema), a bavi se i proizvodnjom metalnih proizvoda i spoljnom trgovinom.

U odnosu na pre 13 godina donekle se promijenilo i njeno vlasništvo. Najveći udio ima Branislav Jojić (39,6 odsto), a po 19,6 odsto imaju Milivoje Popović, Momčilo Šljukić i Slobodan Petković. Kako se sada navodi u Agenciji za privredne registre, dva odsto vlasništva posjeduje i državna fima Jugoimport-SDPR.

Branislav Jojić je inače i direktor kompanije, protiv kojeg je zbog pomenute eksplozije bila podnijeta i krivična prijava, ali nije poznato kako je proces okončan.

Jojić je inače bio redovni profesor i šef Katedre za vazduhoplovstvo Mašinskog fakulteta u Beogradu. Kako je pisao „Blic“, za njega je javnost prvi put čula maja 2002. godine kada su Sjedinjene Američke Države objavile spisak srpskih preduzeća koja pomažu Libiju u razvoju raketnog naoružanja.

Srbiji je tada prijećeno sankcijama.