Svijet

Bergamo u novom lockdownu: Još su živa sjećanja na kamione s mrtvačkim sanducima

Slike vojnih kamiona koji prevoze naslagane mrtvačke sanduke iz italijanskog grada Bergama, snimljene prošle godine, posvjedočile su užase pandemije koronavirusa, a ta su sjećanja i nakon godinu dana i dalje u živom sjećanju, piše u četvrtak AFP.

Na vrhuncu pandemije prošle godine, svećenik Marco Bergamelli je u tom gradu na sjeveru Italije blagoslivljao po jedan mrtvački sanduk svakih deset minuta.

"Ovo je mjesto bilo prepuno mrtvačkih sanduka, podno oltara su ih bila 132", kazao je otvarajući vrata crkve na groblju u Bergamu spomeničke vrijednosti, koje je poznato kao muzej na otvorenom.

"U početku su kamioni dolazili noću, nije se trebalo znati da mrtvačke sanduke prevoze negdje drugdje", dodao je.

Vojni su kamioni svakodnevno iz crkve odvozili i do 70 mrtvačkih sanduka koji su tamo dovoženi nakon što u mrtvačnicama više nije bilo mjesta. Naposljetku su prebačeni na groblja u ostalim gradovima, poput Bologne i Ferrare.

Mnoga tijela preminulih koja su ostala u Bergamu pokopana su na brzinu, često bez nadgrobnog spomenika već samo sa slikom i imenom i prezimenom pokojnika.

Gotovo da nema stanovnika Bergama koji nije izgubio člana porodice, kolegu ili susjeda.

Samo u martu 2020. u tom gradu od 120.000 stanovnika preminulo ih je 670, a skoro 6.000 u istoimenoj pokrajini - pet do šest puta više od prosjeka za taj mjesec u godini.

Marco Bergamelli pokazuje gdje su u crkvi bila smještena tijela preminulih
(Foto: Miguel Medina)

"Ljudi su gledali kako njihovi najmiliji u groznici odlaze ambulantnim kolima u bolnicu, a vraćeni su kao pepeo u urni. Nisu se mogli ni oprostiti", priča 66-godišnji otac Bergamelli.

"Kao da je rat", dometnuo je svećenik.

Premijer Mario Draghi u četvrtak je bio u Begamu kako bi odao počast žrtvama koronavirusa. Prema službenoj statistici, virus SARS-CoV-2 usmrtio je u Italiji više od 100.000 ljudi.

Sumoran osjećaj već viđenog ponovo se nadvio na to područje jer je Bergamo ponovo zaključan zbog novog vala zaraze, kao i veći dio ostatka Italije.

Intenzivni odjel bolnice Seriate, istočno od grada, ponovo je popunjen pacijentima oboljelim od covida-19.

"Covid je sada još agresivniji, imamo mnogo slučajeva zaraze engleskom varijantom", kazao je voditelj odjela Roberto Keim.

Roberta Caprini, koja vodi porodičnu pogrebničku firmu, prošle se godine suočila s do tada neviđenom potražnjom za svojim uslugama.

"Uobičajeno godišnje organiziramo oko 1.400 pogreba, no samo u martu 2020. smo ih imali 1.000", kazala je ta 38-godišnjakinja čiji su otac i ujak također oboljeli od covida-19, ali su se oporavili.

Kako bi se porodice oprostile od pokojnika, Caprini je organizirala da mrtvačka kola prođu ispod balkona njihovih domova kako bi mogli uslikati svoje preminule. Drugačije se nisu mogli oprostiti jer je cijela zemlja bila u karantinu.

No, neki i po mjesec dana nisu znali gdje su tijela pokojnika, uključujući i Lucu Fusca čiji je 85-godišnji otac preminuo u staračkom domu 11. marta prošle godine.

Fuscov sin Stefano je stoga pokrenuo Facebook stranicu, tražeći pravdu za umrle, a ta stranica trenutno broji 70.000 članova.

Grupa "Noi Denunceremo" do sada je tužiteljstvu predala više od 250 tužbi zbog načina na koji su vlasti upravljale covid krizom. Trenutno je u toku sudska istraga.

Nakon pojave prvih slučajeva zaraze u području Bergama 23. februara 2020., vlastima su trebalo dvije sedmice da zatvore cijelu Lombardiju. Poslije je ta mjera uvedena za cijelu Italiju.

Fusco tvrdi da niko ne želi zatvoriti regiju koja je pokretač italijanske privrede, već objašnjava da su se stanovnici Bergama osjećali "napušteno".

"Da su ranije reagirale, vlasti su mogle spasiti na hiljade života", kazao je Fusco.