Bernard Arnault, predsjednik francuskog diva luksuzne robe LVMH (Louis Vuitton), upravo je postao prvi Evropljanin na vrhu Bloombergove liste najbogatijih ljudi na svijetu.
Arnault je potisnuo američkog milijarderka Elona Muska na drugo mjesto.
Bernard Arnault: Borba sa Muskom
Sada vrijedno 171 milijardu dolara, Arnaultovo bogatstvo zasjenilo je bogatstvo izvršnog direktora Tesle od 164 milijarde dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera.
Arnault je već prošle sedmice nakratko istisnuo Muska s prvog mjesta na Forbesovoj listi "milijardera u stvarnom vremenu", prenosi CNN.
Muskova neto vrijednost ove je godine pala za 107 milijardi dolara, prema Bloombergu. Arnaultovo bogatstvo, koje proizlazi iz njegovog kontrolnog udjela u LVMH-u, pretrpjelo je skromniji pad od 7 milijardi dolara.
Razlika se djelomično svodi na rezultate dionica kompanija u kojima dva vodeća milijardera posjeduje dionice. Musku nije pomogla ni kupovina Twittera.
Ipak, Musk nije u neposrednoj opasnosti da padne niže na listi. Njegovo je bogatstvo i dalje veće od bogatstva indijskog industrijalca Gautama Adanija (125 milijardi dolara) i osnivača Amazona Jeffa Bezosa (116 milijardi dolara). Njih su dvojica na trećem i četvrtom mjestu Bloombergova lista.
Drastičan pad Tesle
Dok je cijena dionice Tesle ove godine pala 54%, dionica LVMH-a ostala je stabilna. Podržana je snažnom prodajom u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi.
Tržište luksuzne robe ostalo je relativno stabilno ove godine mada je rastuća inflacija navela manje imućne kupce da promijene svoje navike potrošnje. LVMH ima tržišnu vrijednost od 362,4 milijarde eura (386 milijardi dolara).
Rođen u Roubaixu na sjeveru Francuske 1949., Arnault je diplomirao na prestižnoj Ecole Polytechnique, inženjerskoj školi u Parizu.
Karijeru je započeo u porodičnoj građevinskoj firmi Ferret-Savinel. Postao je predsjednik 1978. nakon niza unapređenja.
Šest godina kasnije saznao je da francuska vlada traži novog investitora koji bi preuzeo Boussac Saint-Freres. Propala tekstilna grupacija posjedovala je ključnu imovinu - Christian Dior, proslavljenu francusku modnu kuću.
Arnault je kupio kontrolu nad grupom. Vratio je profitabilnost i krenuo u strategiju razvoja vodeće svjetske kompanije luksuznom robom.
"U procesu je ponovno osnažio Christian Dior kao kamen temeljac nove organizacije", navodi se u njegovoj biografiji.
Arnault je kupio kontrolni udio u LVMH-u 1989., dvije godine nakon što je grupa nastala spajanjem Louis Vuittona i Moet Hennessyja. Od tada je predsjednik i glavni izvršni direktor firme.
Njegovo vlastito ime mnogima možda neće biti odmah prepoznatljivo. No, robne marke u čijem je razvoju Arnault sudjelovao - od Christian Diora do Dom Perignona - postale su poznata imena.
Tokom posljednja tri desetljeća Arnault je LVMH pretvorio u moćnu kuću luksuzne robe sa 75 marki koje prodaju.
Rekordna akvizicija
U to spadaju vino, alkoholna pića, moda, kožna galanterija, parfemi, kozmetika, satovi, nakit, luksuzna putovanja i smještaj u hotelima. Otvorio je prvu kinesku trgovinu Louis Vuitton u Pekingu 1992. godine.
U januaru 2021. grupa je dovršila svoje 15,8 milijardi dolara vrijedno preuzimanje legendarne američke draguljarnice Tiffany & Co. To je bila najveća akvizicija u industriji luksuza ikada.
Arnaultova filantropska nastojanja provode se uglavnom kroz LVMH. Najviše podržava umjetnost i kulturu. Grupa je 2019. donirala 200 miliona eura (212 miliona dolara) za pomoć pri obnovi Notre Damea nakon velikog požara koji je zahvatio parišku katedralu.
Arnault je dugo držao titulu najbogatije osobe u Evropi. Međutim, 73-godišnjak nije ni približno pozat kao Musk. Nije ni aktivan na društvenim mrežama.
Arnault je oženjen i ima petero djece. Sva trenutno rade u LVMH-u ili nekom od njegovih brendova, navodi Bloomberg.