Berze širom svijeta padaju nakon što je Donald Trump uveo carine za skoro sve zemlje svijeta.
A, poseban je krah nastao nakon što je Kina uvela protumjere.
Kinesko ministarstvo finansija je objavilo da će od 10. aprila uvesti dodatne carine od 34 posto na američku robu.
U saopćenju navode kako carine koje su Sjedinjene Američke Države uvele na kineske proizvode "nisu u skladu s međunarodnim pravilima trgovine".
Odmah su evropska tržišta zabilježila novi pad.
Berzovni indeksi u Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj i Francuskoj pali su za više od 3 posto. Azijska tržišta također su jutros bilježila pad.
Glavni berzovni indeks Londonske burze, FTSE 100, bilježi jedan od najgorih dana u posljednjih pet godina, nakon teškog prijepodneva koje je donijelo velike gubitke za najveće britanske kompanije. Iako je trgovanje započelo uz tek blagi pad, strmoglavi pad FTSE-a ubrzao se nakon što je Kina objavila odmazdne carine na uvoz iz SAD.
U jednom je trenutku indeks pao za 4.2 posto, prije nego što se blago oporavio. Prema podacima berze, riječ je o najvećem jednodnevnom padu indeksa FTSE 100 u pet godina.
Sad se još čeka izvještaj američkih berzi koje bi se uskoro trebale otvoriti.
Američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio priznao je pak da se tržišta ruše nakon što je administracija predsjednika Donalda Trumpa uvela carine na globalnoj razini, no tvrdi da će se tržišta s vremenom prilagoditi.
"Firmama širom svijeta, uključujući one u trgovinskom sektoru i međunarodnoj razmjeni, jednostavno treba jasno reći koji su uvjeti. Kad to znaju, prilagodit će se", rekao je Rubio novinarima na sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a u Briselu, odgovarajući na pitanje o visokim američkim carinama koje su iznenadile evropske privrede.
"Ne mislim da je pošteno reći da se privrede ruše. Tržišta se ruše zato što se temelje na vrijednosti dionica kompanija koje su trenutno duboko u načinu proizvodnje koji je štetan za Sjedinjene Države", dodao je.
"Moramo resetirati globalni trgovinski poredak", rekao je Rubio pa dodao: "Najgore bi bilo ostaviti ga ovakvim kakav jest. Ovo ne može trajati unedogled. Ne možemo ostati zemlja koja više ništa ne proizvodi."
Kao primjer je naveo Kinu. "To je bezobrazno. Oni ništa ne troše. Sve što rade jest izvoz, preplavljivanje tržišta i njihovo iskrivljavanje, uz sve carine i prepreke koje uvode", rekao je.