Ekonomija

Građani u BiH pravi čarobnjaci u preživljavanju, prosječna plata samo 1.156 KM. Stručnjak za Raport: Najsiromašniji smo narod u Evropi

U posljednje vrijeme često smo mogli čuti rečenicu kako su bh. građani čarobnjaci u preživljavanju. Naime, dok cijene osnovnih životnih namirnica vrtoglavu rastu mjesecima unazad, građanima plate ostaju iste. Ne treba ni napomenuti da vlast ne čini ništa kako bi olakšala život građanima.

Jesmo li čarobnjaci u preživljavanju?

Prema posljednim dostupnim podacima prosječna mjesečna neto plata po zaposlenom u Bosni i Hercegovini za oktobar ove godine iznosila je 1.156 KM. Što pokazuje nominalni rast za 11 posto u odnosu na decembar prošle godine. Dok je u u odnosu na oktobar lani nominalno viša za 14,8 posto.

Najniže prosječne neto plate u oktobru isplaćene su u djelatnosti pružanja smještaja. Te pripreme i usluživanja hrane 745 KM, građevinarstvu 840 KM. Potom, trgovini na veliko i malo 887 KM.

U oktobru su najviše prosječne plate isplaćene u finansijskoj i djelatnosti osiguranja 1.665 KM. U djelatnosti informacija i komunikacija 1.631 KM. Te u djelatnosti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija 1.624 KM.

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je prosječna mjesečna bruto plata po zaposlenom u BiH za oktobar ove godine iznosila je 1.779 KM. I nominalno je viša za 10,9 posto u odnosu na decembar prošle godine, te viša za 14,7 posto u odnosu na oktobar lani.

Čavalić: Imamo najniže plate u Evropi

Ekonomski analitičar Admir Čavalić za Raport je kazao da je prosječna plata samo pokazatelj trenutnog stanja u BiH.

"Imamo najniže plate u Evropi. Radnička populacija se dijeli na dva dijela. One koji imaju oko 800 KM mječna primanja i one koji imaju dosta iznad toga. Stoga, zato možemo kazati da prosječna plata naglašava stvarno stanje. U privatnom sektoru su značajno niže plate", pojasnio nam je Čavalić.

Međutim, kako kaže jedno je sigurno inflacija koja je pogodila i našu zemlju je značajno utjecala na život građana.

"Spadamo među najsiromašniji narod u Evropi. Inflacija je više utjecala u BiH na građane, nego što je slučaj sa drugim zemljama. U BiH od prosječne plate može se živjeti samo pola mjeseca, ukoliko uporedimo sa sindikalnom potrošačkom korpom. Međutim, ne bih to poredio jer ne znamo kolika je validnost potrošake korpe", kazao je Čavalić.

Ovo je samo jedan od faktora zbog čega sve više mladih odlazi iz BiH.

Ujedinjeni narodi procjenjuju da 47 posto mladih razmišlja o odlasku iz Bosne i Hercegovine, kao i da socioekonomski oporavak ne može čekati. Stoga, političare pozivaju na akciju jer nema vremena za gubljenje.