Politika

Bićo za Raport: Tržište voće i povrća u BiH postalo je El Dorado

Bijeli luk iz Kine, kruške iz Italije, jabuke iz Čilea, paradajz iz Turske, ali i drugo voće i povrće iz cijelog svijeta nudi se na tržištu Bosne i Hercegovine. Samo prošle godine uvezeno je voća i povrća u vrijednosti od 306,7 miliona KM, što je za oko 26 miliona više nego 2018. To su podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), koji pokazuju da je iz naše zemlje na inozemna tržišta izvezeno 316,8 KM miliona maraka, dok je 2018. ta cifra iznosila 275 miliona.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH Nedžad Bićo za Raport kaže kako je mnogo elemenata koji utječu na povećanje uvoza voća i povrća, ali na prvom mjestu izdvaja nebrigu države.

„Država ne brine o poljoprivrednicima, poticaji su niski, kontrola na granicama nedovoljna, El Dorado je donio SSP koji olakšava trgovinu voćem i povrćem koji je nedavno stupio na snagu… Sve su to uzroci porasta uvoza voća i povrća.

Poljoprivreda i poljoprivrednici ne mogu opstati bez poticaja. Zemlje u okruženju izdvajaju konkretna poticajna sredstva. Hrvatska, naprimjer, izdvaja 500 miliona eura godišnje, dok se u FBiH na svim nivoima izdvaja nepunih 200 miliona KM“, kaže Bićo.

Na pitanje kasne li poljoprivredni poticaji, Bićo ističe kako su posljednje dvije godine oni redovni, a ove godine čak i poboljšani, jer je Federalna vlada u ove svrhe izdvojila 19 miliona KM više nego prethodne.

„Kako bismo zaštitili domaću poljoprivrednu proizvodnju, a time i osigurali kvalitetne proizvode na tržištu, godinama insistiramo da odgovorni poštuju zakone i pravila koje su sami donijeli. Tražimo da se iz budžeta za poticaje u poljoprivredi izdvaja maksimalnih šest posto poreznih i neporeznih prihoda te da se koristi zakonska mogućnost koja predviđa zatvaranje granica za uvoz onog voća i povrća kojeg mi proizvodimo dovoljno, na period dok se ono ne proda“, govori Bićo.